13.07.19

Aj pri dvojičkách môžu poberať materské súčasne obaja rodičia

Foto: pexels.com

Sociálna poisťovňa upozorňuje rodičov dvojičiek, ktorí využijú možnosť poberať materské súčasne, že matke nárok na materské nebude trvať 43 týždňov, ako by bolo v prípade, keby sa starala o obe deti sama, ale len 34 týždňov od vzniku nároku na materské.

„Možnosť pre rodičov poberať súčasne materské na dve rôzne deti platí od 1. januára 2019. Platí to aj v prípade dvojičiek, keď otec môže poberať materské na jedno dieťa a matka na druhé, samozrejme len v prípade, ak obaja spĺňajú zákonom stanovené podmienky nároku na materské,“ radí hovorca poisťovne Peter Višváder.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Ako ďalej zdôrazňuje, nárok otca dieťaťa je podmienený prevzatím dieťaťa do starostlivosti, najskôr po uplynutí šiestich týždňov od pôrodu, následným poskytovaním starostlivosti dieťaťu a nepoberaním materského na to isté dieťa, respektíve rodičovského príspevku na akékoľvek dieťa za toto obdobie matkou dieťaťa. 

To znamená, že ak otec prevezme jedno dieťa z dvojičiek do starostlivosti a bude tomuto dieťaťu skutočne poskytovať starostlivosť, nárok na materské mu po splnení aj ostatných zákonom stanovených podmienok vznikne v trvaní 28 týždňov aj vtedy, ak matka bude poberať materské v súvislosti so starostlivosťou o druhé dieťa z dvojičiek.

Čítajte aj:

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím