20.11.20

Aj veľké sídliská sa pripravujú na platené parkovanie

foto: Veronika Janušková

Niet pochýb o tom, že parkovanie najmä osobných áut je jedným z najsledovanejších problémov vo všetkých väčších mestách na Slovensku. Košice nie sú výnimkou. Nielen v širšom centre mesta, ale aj na sídliskách je najmä vo večerných hodinách, keď ľudia prídu z práce domov, takmer nemožné nájsť miesto, kde by mohli odstaviť svoje auto.  

V širšom centre Košíc, teda v Starom Meste a časti Juhu, kde boli spomínané problémy najvypuklejšie, ich mesto začalo riešiť už v roku 2016 zavedením rezidentského systému parkovania. Je síce pravdou, že to sprevádzala nespokojnosť obyvateľov, tá však bola namierená najmä proti nezvládnutej príprave celého projektu a tiež proti tomu, že výnosy z plateného parkovania odchádzali z mesta na účty súkromnej parkovacej spoločnosti EEI.

Samotné rezidentské parkovanie podľa názoru domácich v prevažnej miere pomohlo. „Kým nebolo zavedené, tak sa u nás na Palárikovej dalo nájsť parkovacie miesto naozaj ťažko. Parkoval tam hocikto a s ohľadom na blízkosť Auparku to bolo neúnosné. Potom to už bolo podstatne lepšie,“ povedal nám Vladislav Stankovič, ktorý dlhé roky býva na Palárikovej, na Juhu.

Podobné názory vyslovili aj ďalší opýtaní či už z Juhu alebo Starého Mesta.

Samozrejme, nič nie je dokonalé. Obyvatelia napríklad okolia Braniskovej ulice majú naďalej kapacitné problémy preto, že podľa slov staromestského starostu Igora Petrovčika je tam vydaných pravdepodobne viac rezidentských kariet ako je parkovacích miest.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Sever

S veľkou pravdepodobnosťou rovnakým, teda rezidentským spôsobom, bude riešiť problematické parkovanie aj mestská časť Sever, ktorá hraničí so Starým Mestom. Hneď po zavedení rezidentského systému v Starom Meste sa totiž zhoršila situácia najmä na uliciach, ktoré sú priľahlé k zóne plateného parkovania. 

„Efekt takzvanej nárazníkovej zóny obyvatelia Severu pocítili okamžite a hraničné lokality ním trpia nepretržite,“ hovorí starosta František Ténai. Jeho predstavou je, aby si obyvatelia sami povedali, ako by chceli parkovací problém vyriešiť a či by súhlasili so systémom rezidentského parkovania. Preto miestny úrad dal svojim obyvateľom ponuku, aby sa v rámci ankety vyjadrili.

František Ténai, starosta MČ Košice – Sever. Foto: Veronika Janušková
František Ténai, starosta MČ Košice – Sever. Foto: Veronika Janušková

„Teraz síce musíme riešiť naliehavejšie problémy, najmä v súvislosti s pandémiou, ale parkovanie zo zreteľa určite nepustíme,“ hovorí starosta.

Podľa jeho slov je na Severe najväčší deficit parkovacích kapacít v oblasti Mier na Národnej triede, Hlinkovej či Parku mládeže, ale aj v lokalitách ulíc Park obrancov mieru, Park duklianskych obetí, Obrancov mieru či Strakova. Špecifickým problémom sú lokality v blízkosti sídiel škôl a úradov ako sú napríklad Technická univerzita či okresné úrady na Hroncovej a Komenského. 

„Ak vychádzame z doterajších skúseností, bez zavedenia regulácie sa budú problémy prehlbovať. Opatrenia musia mať logickú i časovú následnosť a prepojenie s existujúcim systémom parkovania v meste. Je potrebné zaviesť dopravnú organizáciu v území, osadiť dopravné značenie a podľa špecifík jednotlivých lokalít dobudovať nové kapacity,“ tvrdí F. Ténai.

Predstava vedenia Severu je taká, že by reguláciu parkovania spustili po etapách. Prvé majú prísť na rad už vymenované lokality, kde je problém najvypuklejší. V mestskej časti však majú aj lokality, kde sú rodinné domy, napríklad za Ťahanovskými riadkami, v Čermeli alebo pri Kavečianskej ceste. Tam, rovnako ako napríklad na Podhradovej, vypuklý problém s parkovaním nemajú. 

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím