26.02.18

Víťazi ankety KOŠIČAN ROKA: Jeden deti zachraňuje, druhý ich zabáva

foto: Veronika Janušková

Víťazi ankety KOŠIČAN ROKA 2017 sú známi. O titul vo finále ankety bojovalo päť košických osobností a päť subjektov z rôznych sfér života nášho mesta. Súčasťou galavečera bolo aj odovzdanie špeciálnych ocenení - Žena roka a Sieň slávy.

Košičania tri mesiace rozhodovali o tom, ktorá osobnosť a ktorý subjekt sa stanú laureátmi ankety. Jej vyhlasovateľom je mediálny dom KOŠICE:DNES. Cieľom ankety je oceniť a zviditeľniť osobnosti a subjekty, ktoré v minulom roku vykonali významné aktivity v prospech nášho mesta a jeho obyvateľov.

Absolútnym víťazom Peter Krcho

Najvyšší počet hlasov získal a KOŠIČANOM ROKA 2017 v kategórii osobnosť sa stal lekár Peter Krcho, prednosta Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Bol pri zrode tejto kliniky, ktorá spolupracuje s pracoviskami v USA, Veľkej Británii, Česku, Fínsku a Rakúsku.

„Považoval som za veľkú česť, že som nominovaný, ale nedával som si veľké nádeje na víťazstvo. Veľmi si cením, že Košičania si vážia život novorodencov. Ak zachránime dieťa, je to bohovská cena, ktorá sa nedá vyčísliť. Keď ľudia hlasovali za mňa, tak hlasovali za novorodencov. Pre mňa je tento titul výzvou aj určitým záväzkom,“ povedal  Krcho, ktorý stojí aj za neziskovou organizáciou Novorodenec.sk. Tá pomáha pri vzdelávaní lekárov, sestier i medikov, ale aj pri dopĺňaní prístrojového vybavenia. 

foto: Veronika Janušková
Peter Krcho, prednosta Kliniky neonatológie lekárskej fakulty UPJŠ a DFN v Košiciach. foto: Veronika Janušková

Subjektom roka OZ Detská železnica

V kategórii subjekt sa víťazom stalo Občianske združenie Detská železnica Košice. Od roku 2012 prevádzkuje trať v Čermeľskom údolí a stará sa o vozidlá zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Medzi nimi sú aj parné rušne, z ktorých najznámejšia je najstaršia prevádzkovaná parná lokomotíva Katka z roku 1884. Detská železnica je jediným miestom na Slovensku, kde si deti a mládež po zaškolení a pod dozorom dospelých môžu na vlastnej koži vyskúšať, ako sa vypravuje vlak.

Ocenenie prebral riaditeľ združenia Ľubomír Lehotský. „Som nesmierne rád, že v takej konkurencii velikánov si Košičania všimli aj úsilie pár nadšencov. Cestujúci a ľudia, ktorí prechádzajú okolo Čermeľského údolia, vidia, že sa tam dymí čoraz častejšie. Nie je to len dôkaz toho, že naše parné lokomotívy stále jazdia, ale že sa aj stále stretávajú rodiny s deťmi.“

foto: Veronika Janušková
Ľubomír Lehotský, riaditeľ OZ Detská železnica Košice. foto: Veronika Janušková

Ženou roka sa stala Zuzana Jusková

V kategórii Žena roka si sympatie verejnosti získala diaľková plavkyňa Zuzana Jusková. Je prvou Slovenkou, ktorá preplávala Lamanšský prieliv. Vytvorila aj slovenský rekord, keď 36-kilometrový úsek preplávala za 11 hodín a 16 minút. „Stálo ma to veľa prípravy, ktorá musela byť naozaj vyšperkovaná. Všetky veľké veci sa robia hlavou. Som bazénová plavkyňa, takže samu seba som prekonala hneď dvakrát. Ako sa vraví, s jedlom rastie chuť. Mojím ďalším športovým cieľom bude pokúsiť sa preplávať zo Španielska do Afriky cez Gibraltár,“ prezradila Jusková. 

foto: Veronika Janušková
Zuzana Jusková (v strede), diaľková plavkyňa, ktorá ako prvá Slovenka preplávala Lamanšský prieliv. Vpravo Dušan Karolyi, šéfredaktor mediálneho domu KOŠICE:DNES. foto: Veronika Janušková

Do Siene slávy vstúpil Ján Dusza

O osobnosti, ktorá vstúpi do košickej Siene slávy, rozhodovala odborná komisia. Túto česť získal vedec Ján Dusza, popredná osobnosť v oblasti výskumu a vývoja progresívnych keramických materiálov nielen na Slovensku, ale i vo svete. Za jeho celoživotné dielo a zásluhy ho nominoval rektor Univerzity P. J. Šafárika Pavol Sovák. 

„Som dojatý a šťastný. Pracujem v oblasti výskumu a vedy. Som rád, že môžem poďakovať svojim doktorandom a postdoktorandom, že sme spolupracovali v minulosti aj v súčasnosti. Predovšetkým však ďakujem svojej rodine. Po večeroch a víkendoch, keď som sa im mal venovať, som písal práce. Nemali to so mnou ľahké,“ vyjadril sa ocenený Ján Dusza. 

Počas svojej vedeckej a pedagogickej kariéry získal mnoho ocenení. Od roku 2012 je akademikom World Academy of Ceramics. Je autorom a spoluautorom viac ako 300 originálnych vedeckých publikácií. Založil medzinárodnú vedeckú konferenciu Fractography of Advanced Ceramics. Je profesorom TUKE, profesorom Obuda University Budapest v Maďarsku a čestným profesorom Northwestern Polytechnical University, Xi´an v Číne. 

foto: Veronika Janušková
Vedec Ján Dusza, popredná osobnosť v oblasti výskumu a vývoja. foto: Veronika Janušková

Špeciálnu cenu udelili Márii Frankovej

Okrem týchto ocenení sa organizátori ankety rozhodli udeliť ešte jednu špeciálnu cenu, a to Talent roka. Ocenenie podporila spoločnosť LafargeHolcim. Získala ho Mária Franková, líderka mimoriadneho projektu Startup Hipstersaurus Rex. Projekt má za cieľ vyvíjať hry, ktoré sú schopné rozpoznať sociálne zručnosti človeka. Mária Franková je študentka odboru inteligentných systémov na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Startup vlani zvíťazil v súťaži Slovak University Startup Cup 2017 v kategórii informačné technológie, mobilné technológie a web.

Pod taktovkou režiséra Petra Núňeza

Galavečer bol pod taktovkou známeho režiséra Petra Núňeza a hostí sprevádzali moderátor Martin Nikodým a šéfmoderátorka KISS RÁDIA Janka Poľová. 

Všetkých milovníkov folklóru potešil spevák Štefan Štec. „Boli ocenení ľudia, ktorí nie sú mediálne známi, ale je za nimi obrovská práca a sú to veľké osobnosti,“ povedal po vystúpení.

Svoj talent predviedla tiež košická operná diva Aneta Hollá. Na galavečere zaspievala áriu z opery Giacoma Pucciniho. „Pôsobila som dlho v zahraničí a vrátila som sa späť. Teší ma, že aj v Košiciach sú osobnosti, ktoré robia skvelú prácu.“ 

Po vyhlásení výsledkov nasledoval raut, počas ktorého na pódiu vystúpil známy košický spevák Lukáš Adamec. Hostí na záver roztancoval legendárny košický dídžej Tibor Apa Egry. 

Michaela Luxová, Robo Hakl


Anketa KOŠIČAN ROKA 2017

Vyhlasovateľom druhého ročníka ankety je mediálny dom KOŠICE:DNES. O ocenených v ankete KOŠIČAN ROKA 2017 sa rozhodovalo v dvoch kolách. Anketa bola vyhlásená 4. decembra 2017. Nominačná komisia nominovala 10 osobností a 10 subjektov aj na základe tipov verejnosti. Postupujúci do finále (5 osobností a 5 subjektov) boli ohlásení v druhej polovici januára na základe výsledkov hlasovania v 1. kole ankety. Hlasovanie v ankete bolo podporené atraktívnymi výhrami.

Absolútnym víťazom ankety KOŠIČAN ROKA 2017 sa stala tá osobnosť a ten subjekt, ktorý od hlasujúcich Košičanov získal v druhom finálovom kole najvyšší počet hlasov. Tento rok boli v ankete udelené tri špeciálne ocenenia - Žena roka, Sieň slávy a Talent roka. V ženskej kategórii sa výherkyňou stala dáma, ktorá získala najvyšší počet hlasov zo všetkých osobností vo všetkých kategóriách. O tom, kto sa zapíše do Siene slávy Košičanov, rozhodla odborná porota. 

Anketu KOŠIČAN ROKA 2017 podporili významné svetové značky pôsobiace v metropole východu, akými sú LafargeHolcim, Stihl či iStores, ale aj silné lokálne spoločnosti, ako Auto-Valas, Nemocnica Košice-Šaca, K13 – Košické kultúrne centrá či Ferrotour. Táto podpora ankety KOŠIČAN ROKA 2017 je dôkazom lokálpatriotizmu a spoločenskej zodpovednosti partnerov.

Záznam slávnostného vyhlásenia výsledkov ankety KOŠIČAN ROKA 2017.

Finalisti ankety KOŠIČAN ROKA 2017

Kategória osobnosť

Peter Krcho, prednosta Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN v Košiciach
Radomír Šalitroš, podnikateľ
Zuzana Jusková, diaľková plavkyňa
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja
Branislav Koniar, šéf košickej agentúry Progress Promotion

Kategória subjekt
Občianske združenie Detská železnica Košice
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
Technická univerzita v Košiciach
FC VSS – in memoriam
Štátne divadlo Košice

 

Sobota v Kunsthalle patrila úcte, umeniu i zábave

Viac k téme

25.02.18
Sobota v Kunsthalle patrila úcte, umeniu i zábave

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím