18.03.19

ANKETA: Prezidentské voľby

zdroj: TASR

Otázka: Ako hodnotíte výsledky prvého kola prezidentských volieb? Čo vás na nich prekvapilo, potešilo, sklamalo? 

Jana Mojžišová. Foto: Veronika Janušková
Jana Mojžišová. Foto: Veronika Janušková

JANA MOJŽIŠOVÁ
rektorka UVLF

Najviac oceňujem, že Slovensko dozrelo, že dokáže voliť aj ženu za prezidentku. Naša krajina sa nachádza vo veľkej kríze morálnych hodnôt, preto potrebujeme prezidenta slušného, otvoreného a vľúdneho,  ktorý je odolný tlakom politických strán. Prekvapilo ma vysoké percento podpory radikálnym kandidátom ako je pán Harabin a pán Kotleba. Svedčí to o veľkej frustrácii a depresii ľudí zo súčasnej politickej a spoločenskej situácie. Obávam sa, že majú veľkú podporu aj od mladých ľudí, ktorí nevedia nájsť iné východisko. A to je pre mňa ako človeka, ktorý pracuje s mládežou, alarmujúce.

Ján Gálik. Foto: archív KD
Ján Gálik. Foto: archív KD

JÁN GÁLIK
Za slušné Slovensko

Som rád, že do druhého kola postupujú demokratickí a pro-európski kandidáti. Zuzana Čaputová vyhrala s veľkým náskokom a to svedčí o naozaj veľkom dopyte po zmene, pán Šefčovič jej bude v druhom kole naozaj silným súperom a pevne verím, že nebude pokračovať v nedôstojnej antikampani. Verím, že je to slušný človek a popravde nerozumiem, prečo pristúpil na konšpiračné taktiky Smeru, pretože škodí tým hlavne sám sebe. Netreba však zabúdať aj na silné zastúpenie tzv. „anti-sytémových“ voličov, je to štvrtina voličov a to určite nie je zanedbateľné číslo. Problémy, ktoré Slovensko trápia, sú očividne väčšie ako len personálne zmeny vo vedení krajiny. Treba hľadať dôvody, prečo si mnoho ľudí zvolilo aj kandidátov ako Harabin či Kotleba. Slovensko túži po zmene a výsledky volieb to dokazujú, je už len na nás, aká tá zmena bude. 

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Peter Schutz. Foto: Veronika Janušková
Peter Schutz. Foto: Veronika Janušková

PETER SCHUTZ
politický komentátor 

Zuzana Čaputová je jednoznačná víťazka, čomu sa veľmi teším a je to dobré znamenie. Maroš Šefčovič u mňa nemá v druhom kole žiadnu šancu. O sklamaní sa nedá hovoriť, pretože som rád, že anti-systémoví kandidáti nedostali šancu a dostali len každý štvrtý hlas. 

Ondrej Kandráč. Foto: archív KD
Ondrej Kandráč. Foto: archív KD

ONDREJ KANDRÁČ
hudobník

Potešilo ma, že účasť na voľbách bola vyššia ako je bežný priemer. Klamal by som, keby som povedal, že som neočakával takýto výsledok. Zuzana Čaputová je veľmi silná kandidátka a Maroš Šefčovič je človek, ktorý roky zasvätil diplomacii. Je opäť na voličoch, akou cestou sa bude Slovensko uberať. 

Marek Antal. Foto: archív ma
Marek Antal. Foto: archív ma

MAREK ANTAL
GlobalLogic pre Slovensko

Prvé kolo je jednoznačne vyjadrením očakávania zmeny. Spoločenská objednávka tejto zmeny je veľmi silná. Musím sa priznať, že som očakával vyššiu účasť vo voľbách. To ma sklamalo. Výsledky volieb ukazujú na polarizáciu spoločnosti. Súčet hlasov kandidáta na 3. a 4. mieste je prejavom premrhanej šance doterajších politických lídrov. Teší ma vízia, že žena - prezidentka dokáže túto polarizáciu zmierniť.

reklamná správa

Karol Voleman. Foto: archív kv
Karol Voleman. Foto: archív kv

KAROL VOLEMAN
kníhkupectvo Artforum

Teším sa, že s veľkým náskokom vyhrala a do druhého kola postúpila Zuzana Čaputová. Verím, že príklad jej úspešného príbehu by mohol pritiahnuť do správy vecí verejných viac rozhľadených ľudí. Sklamaním je vysoký počet hlasov pre extrémistov. Tí neponúkajú riešenia, len profitujú tam, kde zlyháva spravodlivosť a štát. Práve víťazstvo Zuzany Čaputovej by mohlo byť povzbudením pre všetkých slušných ľudí, ktorí uvažujú o angažovaní sa v politike.

Jaroslav Polaček. Foto: Veronika Janušková
Jaroslav Polaček. Foto: Veronika Janušková

JAROSLAV POLAČEK
primátor Košíc

Výsledky prvého kola volieb ma príjemne prekvapili. Zuzane Čaputovej blahoželám k výraznému víťazstvu a želám jej veľa úspechov aj o necelé dva týždne v súboji s „nezávislým“ kandidátom. Po piatich rokoch je tu opäť šanca poraziť Smer a nepustiť jeho kandidáta do prezidentského paláca. Verím, že ak pani Čaputová uspeje, tak jedna z prvých návštev novozvolenej prezidentky povedie do Košíc. 

Rastislav Trnka. Foto: Veronika Janušková
Rastislav Trnka. Foto: Veronika Janušková

RASTISLAV TRNKA
predseda KSK

Výsledok prvého kola prezidentských volieb hodnotím pozitívne, odráža nálady v spoločnosti a som rád, že ľudia to takto vyhodnotili.  Zároveň by som chcel vyzvať voličov, aby prišli k urnám v druhom kole v ešte väčšom počte. Verím, že najbližšie dva týždne bude prebiehať konštruktívna diskusia k témam, ktoré sa týkajú kompetencií hlavy štátu a ktoré hýbu našou spoločnosťou.

Richard Raši. Foto: archív KD
Richard Raši. Foto: archív KD

RICHARD RAŠI  
podpredseda vlády  

Teší ma vysoká účasť, aj to, že v druhom kole sú dvaja demokratickí kandidáti. Slovensko má šancu na prezidenta, ktorého nám môžu vo svete závidieť a ktorý by bol dôstojným partnerom pre najvýznamnejších svetových politikov. A tým je Maroš Šefčovič.

Čítajte aj: 

(rok, jv, kac, sz, vh)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím