14.02.20

Armáda je v tom nevinne

foto: Veronika Janušková

V ostatných dňoch sa na sociálnych sieťach objavujú informácie o ohlušujúcich ranách v našom meste najmä v nočných hodinách. Väčšina diskutujúcich Košičanov si v tejto súvislosti spomína na udalosť z júna minulého roku, keď dve armádne stíhačky spôsobili sonický tresk.

Podľa Ministerstva obrany SR došlo naposledy v rámci plánovaných letov k preletu nadzvukových stíhacích lietadiel minulý štvrtok popoludní. Dva stroje MiG–29 Vzdušných síl OS SR leteli 6. februára na trase Sliač, Liptovský Mikuláš, Javorina, Kysak, Tisovec a späť na leteckú základňu.

„Je možné, že v danej oblasti sa vyskytne rázová vlna – silný zvuk podobný výbuchu, ktorý spôsobuje prekonanie rýchlosti zvuku stíhacími lietadlami,“ upozornilo ministerstvo obrany.

Zvukový efekt, tzv. aerodynamický tresk, spôsobujú stíhacie lietadlá dosahujúce rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Na Slovensku sú to práve nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29.

V noci zo stredy na štvrtok počuli obyvatelia Sídliska Ťahanovce ohlušujúcu ranu, ktorá však nesúvisela s obranou slovenského vzdušného priestoru. Podľa hasičov na sídlisku horel plastový kontajner na odpad, čo mohol sprevádzať aj tzv. výbuch.

Požiar nahlásili hasičom obyvatelia Ťahanoviec i v utorok okolo štvrtej hodiny na Hanojskej ulici. Ani v tomto prípade nebola na vine armáda. Zobudili ich vybuchujúce pneumatiky na horiacom aute.

Výbuch nad Košicami?

Viac k téme

23.06.19
Výbuch nad Košicami?

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím