04.09.19

Bytový podnik začína rekonštruovať mestské byty

foto: Jozef Jarošík

O katastrofálnom stave desiatok mestských bytov, ktoré sú  roky neobývané a zničené, sme informovali ešte v apríli tohto roka. Bytový podnik mesta Košice (BPMK), ktorý ich má v správe, vtedy informoval, že ich postupne opraví a odovzdá tým, ktorí ich potrebujú.

Opraviť majú celkovo 67 voľných bytov, ktoré sú v tzv. hybridných domoch (časť je v súkromnom vlastníctve a časť vo vlastníctve mesta), a nachádzajú sa v rôznych mestských častiach.  

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

S rekonštrukciou prvých dvoch alebo troch bytov má BPMK začať už tento mesiac, pričom dokončené by mali byť v októbri. Ako uviedol Bytový podnik, ukončenie rekonštrukcie všetkých naplánovaných bytov je závislé od ich veľkosti, rozsahu potrebných prác a tiež zabezpečenia finančných prostriedkov. Ich rozloha sa pohybuje od 16 po zhruba 80 metrov štvorcových, teda od garzónky po trojizbový byt.

„Po ukončení rekonštrukcie budú určené predovšetkým na riešenie bytovej otázky obyvateľov, ktorí vyžadujú nevyhnutnú sociálnu pomoc - ľudí, ktorí sú po rozvode, osamelých rodičov s maloletým dieťaťom a podobne,“ uviedol Bytový podnik. Prenajímať ich chcú seniorom, osobám so zdravotným postihnutím, ľuďom v núdzi či mladým rodinám. 

Bytový dom na Sládkovičovej ponúka po rekonštrukcii 54 sociálnych bytov.foto: Jozef Jarošík
Bytový dom na Sládkovičovej ponúka po rekonštrukcii 54 sociálnych bytov.foto: Jozef Jarošík

Byty na Sládkovičovej sú hotové

Mesto vlastní sociálne byty aj v bytovom dome na Sládkovičovej ulici. Začiatkom minulého roka sa samospráva pustila do rozsiahlej rekonštrukcie. Pri nej sa z pôvodných 95 bytových jednotiek stavebnými úpravami ich počet znížil na 54. Z toho desať bytov je jednoizbových a štyridsaťštyri dvojizbových. 

Od júla je bytový dom pripravený pre nových obyvateľov. Mesto včera vyberalo budúcich nájomcov neverejným žrebovaním zo žiadateľov. „Referát sociálnych vecí evidoval žiadosti o prenájom bytov po rekonštrukcii od 139 záujemcov,“  uviedol hovorca mesta Vladimír Fabián. Pred žrebovaním sa vyhodnocovalo, koľko záujemcov spĺňa podmienky nájmu. Mesto bude prenajímať byty „oprávneným osobám“ ako sociálne byty s tým, že bude zachovaný ich nájomný charakter najmenej po dobu 20 rokov a dodržané podmienky prenájmu podľa zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývan

Mestské byty sú v dezolátnom stave. BPMK ich chce postupne opraviť a prenajímať. foto: Veronika Janušková
Mestské byty sú v dezolátnom stave. BPMK ich chce postupne opraviť a prenajímať. foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková
Komu sú určené
Podľa informácií dostupných na stránke mesta, je v Košiciach celkovo 1 191 sociálnych bytov určených pre osobitné sociálne skupiny obyvateľov. Na základe Všeobecne záväzného nariadenia mesta č. 194/2018 sa byty delia do štyroch kategórií. Byty pre dôchodcov, bezbariérové byty pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, štartovacie byty pre rodiny a kompenzačné byty pre osoby s nízkym príjmom a nezaopatrenými deťmi alebo osoby v krízových životných situáciách. Bytov pre dôchodcov je k dispozícii celkovo 678, kompenzačných bytov 484, štartovacích 27 a bezbariérové byty sú dva. Podľa aktuálnych údajov dostupných na stránke mesta je v poradovníku žiadateľov o kompenzačné byty 75 ľudí. Uchádzačov o byty pre dôchodcov je osemnásť, o bezbariérové bývanie žiadajú dva ľudia. 

 

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Čítajte viac: byvanie bpmk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím