07.04.16

V centre Košíc vypukol stavebný boom

Na území širšieho centra Košíc sa začína stavať vo veľkom. Doslova na skok od Hlavnej ulice vyrastú počas najbližších rokov stovky nových bytov a objekty občianskej vybavenosti.  V lokalitách blízko centra sa dlhé roky takmer nič nestavalo. V najbližšom období ale zažijeme stavebný boom. Ide o tri projekty, ktorých výsledkom má byť 420 nových bytov. Najväčší z nich je Rezidencia pri radnici na Strojárenskej ulici. Okrem toho sa konečne má začať aj realizácia projektu Mlynská bašta na rohu Továrenskej a Štefánikovej ulice. Ďalší bytový dom vyrastie na Kmeťovej ulici.

Rezidencia pri radnici

Rezidencia pri radnici sa už začala stavať. Na mieste niekdajšej budovy Všeobecnej úverovej banky a nedostavanej budovy pri objekte geriatrie začali pracovať ťažké stroje. Developer CTR group, ktorý má v Košiciach za sebou už úspešný projekt Business centre na Štúrovej ulici, deklaruje, že stavba má byť ukončená vo štvrtom kvartáli budúceho roku. Má priniesť 272 nových jedno až štvorizbových bytov spolu s občianskou vybavenosťou, podzemnými garážami a vonkajšími parkovacími miestami. Podľa informácií z webovej stránky projektu je už od začiatku vlaňajšieho októbra, keď spustili predaj, predaných alebo rezervovaných 60 percent bytov. Ich ceny sa pohybujú od 47-tisíc do takmer 300-tisíc eur.
Vizualizácia rezidencie pri radnici.
Rezidencia pri radnici

Mlynská bašta

Po dlhých rokoch sa konečne pohol aj projekt Mlynská bašta. V lete minulého roku kúpila nehnuteľnosti na rohu Továrenskej a Štefánikovej ulice bratislavská developérska spoločnosť CRESCO GROUP. Podľa slov jej marketingovej manažérky Saši Poliakovej tu plánujú vybudovať moderný rezidenčný komplex so 130 bytmi, podzemným parkovaním, zeleňou a občianskou vybavenosťou. „Zatiaľ sme v procese získavania stavebného povolenia. Ak pôjde všetko podľa plánu, radi by sme začali stavať na jeseň toho roku, dobu výstavby plánujeme približne na 24 mesiacov. Predaj by sme radi spustili v prvej polovici tohto roku,” informovala nás S. Poliaková.

Rezidencia Kmeťova

Ďalším projektom, s ktorým môžu Košičania počítať, je Rezidencia Kmeťova. Tu by sa malo začať stavať už v priebehu tohtomesiaca. „V prípade, že všetko dobre pôjde, do mája 2017 by tam mal stáť štvorpodlažný dom s osemnástimi bytmi,” povedal nám Štefan Petrunčík z developerskej spoločnosti, ktorá projekt realizuje. V tichej štvrti medzi rodinnými domami blízko rohu Kmeťovej a Jiskrovej ulice vyrastie šesť trojizbových a 12 dvojizbových bytov s 25 miestami v podzemnej garáži. Ceny bytov sa pohybujú podľa plochy v rozmedzí od 72-tisíc do 176-tisíc eur. Keďže v Košiciach pôjde o dlho nevídaný stavebný boom, požiadali sme o reakciu na otázku, čo prinesú spomínané projekty Košičanom, hlavnú architektku mesta Petronelu Királyovú. Do uzávierky dnešného vydania sme odpovede na naše otázky nedostali.
Kmeťova Residence
Takto bude vyzerať dom s 18 bytmi na Kmeťovej ulici.

Nové byty môžu ovplyvniť ceny

Stovky úplne nových bytov v bezprostrednej blízkosti centra mesta sa musia prejaviť aj na realitnom trhu. Podľa realitného makléra môžu stlačiť ceny starších bytov. „Stavebný boom, ktorý nastáva v tejto časti Košíc, podľa môjho názoru mestu prospeje. Developerské projekty prilákajú ďalších developerov a investorov, a teda aj ďalšie pracovné príležitosti. S tým súvisí potreba bývania. Čo sa týka cien nových bytov, určite klesať nebudú. Je po nich dopyt, keďže banky ponúkajú výhodné úvery,“ myslí si Pavol Lagin z realitnej kancelárie Century 21. Nové byty by podľa jeho názoru mohli stlačiť ceny starších. „V súčasnosti je veľmi zvláštna situácia. V posledných dvoch mesiacoch výrazne vzrástli ceny star- ších bytov, v našom žargóne ich voláme secondhandové. Dostali sme sa do stavu, keď sú takmer rovnako vysoké, ako ceny nových. Dúfame, že práve mohutná výstavba ceny secondhandových bytov stlačí,” tvrdí skúsený realitný agent.  
Pamiatkari projekty s výhradami odobrili 
Keďže stavebé projekty v širšom centre Košíc spadajú minimálne do ochranného pásma pamiatkového územia, mali k nim čo povedať aj pracovníci Pamiatkového úradu. Tí dbajú hlavne na to, aby nové budovy príliš nenarúšali ráz lokality, na ktorej majú vyrásť. „V prípade projektu na Strojárenskej ulici sme mali niektoré výhrady, najmä čo sa týka výšky budov. Projektanti ich však akceptovali, takže sme nakoniec dali súhlasné stanovisko,” povedal nám zástupca riaditeľky úradu Radoslav Mokriš.
Pripomienky pamiatkarov akceptovali aj projektanti Rezidencie Kmeťova. V prí- pade Mlynskej bašty bola podľa pamiatkarov situácia iná. „Pôvodný projekt spred niekoľkých rokov bol príliš veľkorysý. Teraz na ňom však pre bratislavskú firmu pracujú košickí architekti. S nimi je spolupráca oveľa lepšia. S takouto podobou projektu by nemal byť žiaden problém,” myslí si R. Mokriš.
  Foto: Veronika Janušková, CTR Group, ATOMIA

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím