12.07.18

Chcú zastaviť úhyn vtákov

foto: Iveta Vaculová

Aktivista Zdenko Lipták včera prišiel do dopravného podniku s okrúhlymi nálepkami, aby ich umiestnili na sklenené výplne električkových zastávok MHD a predišli tým úhynu vtákov. Priniesol až štyristo nálepiek a je ochotný ich zadovážiť ešte viac, ak by to bolo potrebné.

„Stačilo by len vyčleniť dvoch schopných pracovníkov, ktorí by vedeli vylepiť sklenené výplne za jeden deň,“ konštatoval Lipták, ktorého mrzí, že vtáky narážajú do sklenených výplní a zomierajú.

„Problém sme už s dopravným podnikom riešili pred dvoma rokmi. Som sklamaný, že odvtedy sa s tým zásadne nepohlo,“ dodal Lipták, ktorý biele nálepky odovzdal Michaele Karaffovej, hovorkyni dopravného podniku. Neskôr mu z magistrátu zatelefonovali, že musia rokovať s príslušným ministerstvom, keďže zastávky boli získané z eurofondov a nie je možné do nich svojvoľne zasahovať.

reklamná správa

Kombinácie chutí v jednej porcii!

Jedinečné Bento Boxy nájdete iba v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí 9.

Zistite viac

Radnica hľadá riešenie

Radnica o probléme vie, čo potvrdil Jozef Marko, hovorca magistrátu. „Dopravný podnik aktuálne aj sám rieši dodávku nálepiek a konzultuje ich použitie s odborníkmi - ornitológmi. Riešenie by malo byť jasné vo štvrtok. Budeme o ňom informovať a začneme ho realizovať,“ uviedol Marko.

Podľa odborníka sú sklenené výplne smrteľné prekážky. „Tabule sú z číreho skla, sú priehľadné a vtáky nevedia rozpoznať túto prekážku, chcú prelietavať popod zábradlie, ktoré je sivé. Priamy náraz do sklenenej prekážky v letovej rýchlosti vtáka spôsobí fatálnu traumu hlavy,“ uviedol Vladimír Vrabec z Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

(HKL, JV)

reklamná správa

Na zastávkach električiek hynú vtáky

Viac k téme

10.07.18
Na zastávkach električiek hynú vtáky

Čítajte viac: zvierata MET

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím