Čoraz viac obyvateľov rómskych komunít prepadáva drogám. Často siahajú po lacnom toluéne
Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza čoraz viac obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít prepadáva drogám. Často siahajú po relatívne lacnom, dostupnom, no nebezpečnom toluéne, respektíve po syntetickej náhrade marihuany, zvanej herba. Boli preto rozbehnuté viaceré aktivity, ktoré by mali prispieť k zastaveniu tohto trendu.
Podľa Ravasza je síce toluén lacná droga, veľmi rýchlo však ničí človeka, a to tak, že poškodzuje mozog a srdce. „Začali sme preto osvetovú kampaň spolu s našimi regionálnymi kanceláriami,“ vysvetlil na štvrtkovej tlačovej konferencii v Košiciach s tým, že zistili lokality, kde sa na tieto účely používa najviac.
„Na Slovensku by nemali predávať toluén ľuďom, ktorí ho nepotrebujú na výkon svojho povolania,“ zdôraznil.
[ad][/ad]Predajcom hrozí mastná pokuta
Prišli totiž na to, že aj vedomosť predajcov v tejto problematike je pomerne nízka. „Robili sme osvetovú kampaň, naši ľudia navštevovali drogérie a iné obchody a veľmi často sme sa stretli s tým, že ľudia naozaj nevedeli, že toto by nemali predávať napríklad maloletým,“ spomenul, že sa to týkalo nielen východného Slovenska, ale aj Banskobystrického kraja.
„Nevravím, že sa nám podarilo dotlačiť toluén do zániku ako drogu. To sa tak rýchlo nepodarí, ale podarilo sa nám to obmedziť minimálne v niektorých lokalitách, a podarilo sa nám obmedziť aspoň to, aby dobromyseľne nedávali ľudia ďalej tento materiál tým, ktorí by sa k nemu nemali dostať,“ uviedol Ravasz s tým, že predajcom v tejto súvislosti hrozí pokuta 1 000 až 100-tisíc eur.
„Ministerstvo zriadilo aj e-mailovú adresu, kam môžu obyvatelia posielať svoje tipy, ak takéhoto obchodníka poznajú. Podnety prijímame na adrese [email protected],“ spresnil.
Do týchto aktivít zapojili podľa jeho ďalších slov miestne občianske poriadkové služby, ale aj terénnych pracovníkov. Pracovali aj na tom, aby ľudia, ktorým je ponúknutý toluén, vedeli, do čoho idú. Z dotácie Ministerstva zdravotníctva SR preto vznikol komiks. Je dostupný v slovenčine, ale aj v rómskom a maďarskom jazyku. Distribuovať ho budú do lokalít, kde tento problém pretrváva.
Nová droga
V rómskych komunitách, najmä na juhu Slovenska, sa objavila aj nová nebezpečná látka, hovorovo označovaná ako „herba“. „Vďaka tomu, že sme o tom hovorili a aj sme mali k tomu stretnutia so starostami, prešiel vládny zákon o tom, že látky, ktoré obsahuje herba, sú na zozname zakázaných,“ uviedol na tlačovej konferencii poslanec Národnej rady SR Štefan Vavrek (Most-Híd). Podľa neho rieši to, aby díleri, ktorí herbu predávajú, mohli byť trestne stíhaní.
Povedal tiež, že ide iba o krátkodobé riešenie. „Výrobcovia drog môžu čoskoro vyvinúť novú syntetickú látku, ktorá na zozname nebude,“ doplnil s tým, že je dôležité tento zákon s ohľadom na to vždy aktualizovať. Zdôraznil, že namiesto represie by sa pozornosť mala sústrediť hlavne na osvetu a prevenciu.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.