Čudná oprava cesty v Družstevnej bude mať dohru
Minulý týždeň sme písali o oprave cesty v Družstevnej pri Hornáde. Vodičom, ktorí jazdili po ceste v centre obce, sa pre aplikáciu živicového postreku nalepili na kolesá kamienky. To spôsobilo dočasné obmedzenie jazdných vlastností pneumatík, poprípade ich poškodenie.
Niektorí z nich to nahlásili na polícii a dožadovali sa odškodnenia. Zhotoviteľ stavby CestySK to odmietol a tvrdil, že šlo o štandardný postup prác. Košický samosprávny kraj, ktorý opravu ciest realizuje, dokonca obvinil vodičov, že poškodili verejný majetok, pretože jazdili po práve nastriekanom pruhu, hoci vedľa mali voľný. Do redakcie sa nám však ozval čitateľ, ktorý toto vyjadrenie považuje za zlý vtip.
[ad][/ad]Cesta bola nastriekaná celá
„V centre obce bol náter na celej vozovke, teda na oboch jazdných pruhoch. Cesta bola vyfrézovaná dosť dlho pred samotnou penetráciou, preto tak vyzerala a samozrejme penetrák sa tam dostal v piatok a asfalt až v pondelok, takže poškodenie vodičmi je mega nonsens. Každý vodič smerujúci do Kostolian nad Hornádom musel po Kostolianskej ceste touto úplne natretou vozovkou prejsť,“ opisuje situáciu Tomáš Kunart.
Riaditeľ spoločnosti CestySK na otázku, prečo robili naraz oba pruhy, na čo sa potom sťažovali poškodení vodiči, povedal, že postupovali podľa schválených technologických postupov. „Najprv sa postriekala jedna polovica cesty a po 15 minútach, keď postrek chemicky zareaguje s povrchom, aby dosiahol požadované parametre, tak sa postrieka druhá polovica,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Igor Múdry.
KSK bude preverovať
Košický samosprávny kraj má so zhotoviteľom zmluvný vzťah. Po podnetoch vodičov však budú skúmať, či naozaj všetko prebehlo v rámci dohodnutých noriem. „Máme podozrenie, že práce neboli robené tak, ako ich zhotoviteľ deklaroval, preto to kontrolná skupina bude preverovať,“ uviedla Anna Činčárová, hovorkyňa predsedu KSK.
„Mrzí nás naše predchádzajúce stanovisko, v ktorom sme obvinili vodičov z poškodzovania majetku kraja. Pri svojich tvrdeniach sme vychádzali z informácií, ktoré nám predkladal zhotoviteľ a kontrolná skupina. Ak sa dokáže, že zhotoviteľ nedodržal technologický postup, nebudeme trvať na tomto tvrdení a vyvodíme dôsledky,“ dodáva Činčárová.

Ako by reagovali?
Čitateľ na záver mailu dodal takúto úvahu. „V neposlednom rade župa a spoločnosť CestySK zabúdajú na ľudský život. V prípade silného dažďa, povedzme o ôsmej hodine večer, sa ja ako vodič, ktorý má na kolesách vrstvu penetráku a kamienkov vyberiem do Košíc – v zákrute na Kavečany stratím kontrolu nad vozidlom a zabijem sa, pretože dezén pneumatík nemá požadované vlastnosti… ako by KSK a zhotoviteľ reagovali potom?“ pýta sa Kunart.
[article slug=”oprava-cesty-znicila-autam-pneumatiky”][/article] [ad2][/ad2]Odporúčané články

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

V pondelok 14. júla sa začína s „ostrou“ modernizáciou električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom. Táto časť 2. etapy MET 2 v Košiciach v celkovej dĺžke takmer 7 kilometrov patrí k najvýznamnejším investíciám do skvalitnenia mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré v nasledujúcich mesiacoch za celkovo takmer 200 miliónov eur uskutoční DPMK a mesto Košice.

Hasiči v Košickom kraji zasahovali počas víkendu pri desiatich dopravných nehodách. Ako na sociálnej sieti uviedol Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) Košického kraja, ide o nehody, ktoré sa stali od piatkového popoludnia (20. júna) do pondelkového rána (23. júna).