30.05.19

Čudná oprava cesty v Družstevnej bude mať dohru

foto: Veronika Janušková

Minulý týždeň sme písali o oprave cesty v Družstevnej pri Hornáde. Vodičom, ktorí jazdili po ceste v centre obce, sa pre aplikáciu živicového postreku nalepili na kolesá kamienky. To spôsobilo dočasné obmedzenie jazdných vlastností pneumatík, poprípade ich poškodenie. 

Niektorí z nich to nahlásili na polícii a dožadovali sa odškodnenia. Zhotoviteľ stavby CestySK to odmietol a tvrdil, že šlo o štandardný postup prác. Košický samosprávny kraj, ktorý opravu ciest realizuje, dokonca obvinil vodičov, že poškodili verejný majetok, pretože jazdili po práve nastriekanom pruhu, hoci vedľa mali voľný. Do redakcie sa nám však ozval čitateľ, ktorý toto vyjadrenie považuje za zlý vtip.  

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Cesta bola nastriekaná celá

 „V centre obce bol náter na celej vozovke, teda na oboch jazdných pruhoch. Cesta bola vyfrézovaná dosť dlho pred samotnou penetráciou, preto tak vyzerala a samozrejme penetrák sa tam dostal v piatok a asfalt až v pondelok, takže poškodenie vodičmi je mega nonsens. Každý vodič smerujúci do Kostolian nad Hornádom musel po Kostolianskej ceste touto úplne natretou vozovkou prejsť,“ opisuje situáciu Tomáš Kunart. 

Riaditeľ spoločnosti CestySK na otázku, prečo robili naraz oba pruhy, na čo sa potom sťažovali poškodení vodiči, povedal, že postupovali podľa schválených technologických postupov. „Najprv sa postriekala jedna polovica cesty a po 15 minútach, keď postrek chemicky zareaguje s povrchom, aby dosiahol požadované parametre, tak sa postrieka druhá polovica,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Igor Múdry. 

KSK bude preverovať

Košický samosprávny kraj má so zhotoviteľom zmluvný vzťah. Po podnetoch vodičov však budú skúmať, či naozaj všetko prebehlo v rámci dohodnutých noriem. „Máme podozrenie, že práce neboli robené tak, ako ich zhotoviteľ deklaroval, preto to kontrolná skupina bude preverovať,“ uviedla Anna Činčárová, hovorkyňa predsedu KSK. 

„Mrzí nás naše predchádzajúce stanovisko, v ktorom sme obvinili vodičov z poškodzovania majetku kraja. Pri svojich tvrdeniach sme vychádzali z informácií, ktoré nám predkladal zhotoviteľ a kontrolná skupina. Ak sa dokáže, že zhotoviteľ nedodržal technologický postup, nebudeme trvať na tomto tvrdení a vyvodíme dôsledky,“ dodáva Činčárová. 

Tomáš Kunart tvrdí, že v centre obce bol živicový postrek aplikovaný v oboch pruhoch cesty súčasne.foto: tk
Tomáš Kunart tvrdí, že v centre obce Kostoľany nad Hornádom bol živicový postrek aplikovaný v oboch pruhoch cesty súčasne. foto: tk

Ako by reagovali? 

Čitateľ na záver mailu dodal takúto úvahu. „V neposlednom rade župa a spoločnosť CestySK zabúdajú na ľudský život. V prípade silného dažďa, povedzme o ôsmej hodine večer, sa ja ako vodič, ktorý má na kolesách vrstvu penetráku a kamienkov vyberiem do Košíc – v zákrute na Kavečany stratím kontrolu nad vozidlom a zabijem sa, pretože dezén pneumatík nemá požadované vlastnosti... ako by KSK a zhotoviteľ reagovali potom?“ pýta sa Kunart.

Oprava cesty zničila autám pneumatiky

Viac k téme

22.05.19
Oprava cesty zničila autám pneumatiky

reklamná správa

Čítajte viac: doprava staznosti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím