24.08.19

Dúhový pochod na Hlavnej ulici

foto: Iveta Vaculová

Účastníci pochodu PRIDE Košice 2019 vyšli v sobotu popoludní po siedmy raz do ulíc mesta.

Podľa odhadov organizátorov sa akcie zúčastnilo približne sedemsto ľudí a podarilo sa im prekonať minuloročnú účasť.

,,Jeden z dôvodov prečo sme prešli Hlavnou ulicou je ten, že chceme, aby ľudia svoju identitu začali prežívať verejne. Aby vyšli do ulíc a povedali som gay, lesba, alebo bisexuálny človek," povedal Róbert Furiel, riaditeľ Pride Košice.

Do Košíc prišli vyjadriť svoju sexuálnu orientáciu ľudia zo Slovenska, ale aj zo susedného Česka. Reakcie domácich obyvateľov boli vo väčšej miere pozitívne. 

,,Je to príjemne prekvapujúce, ideme po meste a väčšina nás vníma pozitívne, nie sú žiadne agresívne prejavy," uviedol Furiel, kráčajúci na čele sprievodu.

reklamná správa

Prevažovali mladí ľudia

V početnom sprievode sme oslovili i 17. ročnú Viktóriu z Košíc.

,,Košice by mali častejšie organizovať takéto pochody, pretože je to v mene ľudských práv a každý človek si zaslúži a má právo vyjadriť sa čím je a ako sa cíti".

Ďalšou, ktorá sa nebála otvorene povedať svoj názor bola Diana z Veľkých Kapušian.

,,Je to podľa mňa úžasné, na pochode sa zúčastňujem po druhýkrát. Som tu so svojou sesternicou, ktorá je rovnako orientovaná ako ja. Bojujeme takto za vlastné práva."

Za asistencie polície

Na čele pochodu, ktorý vyrazil z Tabačky boli príslušníci štátnej i mestskej polície, ktorým asistoval i antikonfliktný tím. Bezpečnostné opatrenia boli namieste, keďže na Továrenskej ulici už stálo asi päťdesiat členov a sympatizantov Ľudovej strany Naše Slovensko.  

,,Hlavne chceme vyjadriť názor, že takto to ďalej ísť nemôže. My podporujeme tradičnú rodinu. Neočakávame ale žiadne strety, nie je to náš štýl a ani na to nie je dôvod," povedal Kamil Lučanský z Košíc. 

K narušenie verejného poriadku nedošlo, i keď Hlavnou ulicou prešli kotlebovci len niekoľko metrov za účastníkmi Pride pochodu. Boli však oddelení policajnými zložkami.

,,Čo sa týka nejakého narušenia, to sme nevnímali. Že idú za nami si väčšina z nás ani nevšimla," povedal po skončení akcie  Róbert Furiel. 

Program PRIDE Košice 2019 zakončia organizátori v nedeľu ekumenickou bohoslužbou.   

reklamná správa

Čítajte viac: hlavna ulica LGBT

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím