08.03.19

Dve vážne nehody na nových električkách stále analyzujú

Foto: Veronika Janušková

V januári Dopravný podnik (DPMK) preventívne odstavil pre dve závažné nehody 14 električiek typu Vario LF2+. Prasknutý brzdový kotúč zaisťovacej brzdy vtedy prerazil podlahu vo vozidle, v jednom prípade sa dokonca zaryl do strechy. Cestujúci tak mali obrovské šťastie.

Generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák pre KOŠICE:DNES potvrdil, že potrebné nerezové štíty už nainštalovali rovno na všetkých nových 46 električkách. Zdôraznil, že pre nich je bezpečná a komfortná preprava cestujúcich absolútnou prioritou. Aby ju mohli zabezpečiť, dopravné prostriedky musia spĺňať všetky bezpečnostné štandardy.

reklamná správa

V centre mesta rastie nové business centrum

Výhodou je zdravé pracovné prostredie a najmodernejšie technológie.

Zistite viac

Aké opatrenia a úpravy podnikli?

„DPMK okamžite po mimoriadnej udalosti preventívne odstavil 14 električiek Vario LF2+, ktoré boli súčasťou rovnakej dodávky ako električka, na ktorej sa porucha bŕzd prejavila. Ďalším bezpečnostným opatrením bolo, že výrobca odpojil podvozky električiek a namontoval nad brzdy nerezové štíty. Zároveň boli urobené softvérové úpravy, aby sa v prípade poruchy zaisťovacej brzdy električka automaticky zastavila a jej ďalší pohyb bol znemožnený. Nerezové štíty sú už namontované na všetkých 46 električkách Vario LF2+, ktoré DPMK prevádzkuje,“ vysvetlil Padyšák. 

Dopravný podnik namontoval ochranné štíty na všetky električky rovnakého typu. Foto: Veronika Janušková
Dopravný podnik namontoval ochranné štíty na všetky električky rovnakého typu. Foto: Veronika Janušková

DPMK prijal bezpečnostné opatrenia, úpravami prejde 46 električiek

Viac k téme

28.01.19
DPMK prijal bezpečnostné opatrenia, úpravami prejde 46 električiek

Príčinu stále zisťujú

Ako ďalej dodal, opravené električky postupne nasadzovali späť do prevádzky, ich maximálna rýchlosť je však stále softvérovo obmedzená na 50 km/h. Električky typu Vario LF2+ až do ukončenia vyšetrovania a zistenia skutočnej príčiny porúch nepremávajú na rýchlodráhe do U. S. Steelu. Dopravu v tomto úseku tak zabezpečujú staršími typmi električiek. 

„Príčinu mimoriadnych udalostí električiek Vario LF2+ zisťuje nezávislá expertná komisia, ktorá analyzuje všetky dostupné informácie z uvedených vozidiel, metalografickú analýzu brzdových kotúčov, telemetrické údaje a údaje z tachografu,“ dodal Padyšák.

Čítajte aj: 

reklamná správa

Zmeň kariéru a zaži luxusnú jazdu s FPT Slovakia

Svetové projekty s využitím najmodernejších technológií čakajú len na teba!

Zistite viac

(HD)

Čítajte viac: dpmk elektricky

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím