26.07.17

Éra robotov prichádza už aj do nemocničného prostredia

Foto: Veronika Janušková

Nemocnica Košice – Šaca v spolupráci s Katedrou elektrotechniky a mechatroniky FEI TUKE v Košiciach začala vo svojich priestoroch využívať službu unikátneho robota ako prvá nemocnica na Slovensku. Šikovný pomocník bude pomáhať personálu s prevozom liekov či zdravotníckeho materiálu medzi jednotlivými pracoviskami. Tým im ušetrí čas, ktorý budú môcť venovať svojim pacientom. 

Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ján Slávik, robotickú výpomoc v nemocnici sa rozhodli zaviesť z dôvodu skvalitnenia poskytovania zdravotníckej starostlivosti. Robot je zatiaľ využívaný na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny, ale postupne chcú jeho služby zužitkovať aj na iných oddeleniach. „Hlavným cieľom je uľahčiť prácu personálu, ktorý bude odbremenený od fyzickej práce, ktorú vynaložili pri rozvoze liekov alebo špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Zdravotníci sa tak budú môcť viac venovať starostlivosti o pacientov,“ povedal riaditeľ. 

Zvládne aj nastúpiť do výťahu

Tvorca Ján Bačík, ktorý je odborným asistentom na Technickej univerzite, vysvetlil, že jeho cieľom bolo vytvoriť robota, ktorý nezapadne prachom, ale bude slúžiť ľuďom. Ďalej uviedol, že proces zhotovenia trval rok a jeho jedinečnosť spočíva v unikátnom navigačnom systéme. Pomocou neho sa dokáže bez problémov pohybovať po chodbách nemocnice rýchlosťou 25 centimetrov za sekundu, či presúvať sa výťahom cez jednotlivé poschodia. „Jeho gro tvoria senzory, vďaka ktorým sa dokáže orientovať v miestnosti a samozrejme riadiaca technológia, ako priemyselný počítač, motory a batérie, ktoré ich napájajú,“ opísal autor. 

Ušetrí čas

Novú pomôcku pri práci si pochvaľuje, aj vedúca sestra Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Silvia Lážová. „Ušetrí nám to kopec času. Doteraz vždy musel niekto odísť po lieky do lekárke. Teraz je to tak, že robot je naprogramovaný na trasu, ktorú musí absolvovať. Príde k lekárni, pošle esemesku, že je na mieste, personál mu naloží lieky do jeho skrinky a pošle ho stlačením tlačidla na oddelenie. My si ich už len preberieme a vec je vybavená,“ pochvaľuje si vedúca sestra.

Robot odbremení personál od nosenia ťažkých krabíc s liekmi. / Foto:  Veronika Janušková
Robot odbremení personál od nosenia ťažkých krabíc s liekmi. / Foto: Veronika Janušková

Jediná na Slovensku

Vedúca katedry FEI TUKE Daniela Perduková uviedla, že robot sa ovláda na základe novej technológie a nepotrebuje žiadne značky či navigačné čiary. „Vie sa pohybovať sám. Najprv si vytvorí mapu prostredia, ktorú si načíta, a vypočíta si trasu, po ktorej má ísť. Dokonca ak je pred ním prekážka, zastaví sám a počká pár sekúnd a až potom pokračuje v ceste. Je to prvý robot v nemocničnom prostredí na Slovensku. Okrem liekov a materiálu dokáže rozvážať aj stravu, čo by sme v budúcnosti chceli zrealizovať,“ dodala. 

Robot odbremení personál od nosenia ťažkých krabíc s liekmi.  / Foto: Veronika Janušková
Robot odbremení personál od nosenia ťažkých krabíc s liekmi. / Foto: Veronika Janušková


(JH)
Foto: Veronika Janušková

 

Čítajte viac: nemocnica saca

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím