Éra robotov prichádza už aj do nemocničného prostredia
Nemocnica Košice – Šaca v spolupráci s Katedrou elektrotechniky a mechatroniky FEI TUKE v Košiciach začala vo svojich priestoroch využívať službu unikátneho robota ako prvá nemocnica na Slovensku. Šikovný pomocník bude pomáhať personálu s prevozom liekov či zdravotníckeho materiálu medzi jednotlivými pracoviskami. Tým im ušetrí čas, ktorý budú môcť venovať svojim pacientom.

Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ján Slávik, robotickú výpomoc v nemocnici sa rozhodli zaviesť z dôvodu skvalitnenia poskytovania zdravotníckej starostlivosti. Robot je zatiaľ využívaný na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny, ale postupne chcú jeho služby zužitkovať aj na iných oddeleniach. „Hlavným cieľom je uľahčiť prácu personálu, ktorý bude odbremenený od fyzickej práce, ktorú vynaložili pri rozvoze liekov alebo špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Zdravotníci sa tak budú môcť viac venovať starostlivosti o pacientov,“ povedal riaditeľ.
Zvládne aj nastúpiť do výťahu
Tvorca Ján Bačík, ktorý je odborným asistentom na Technickej univerzite, vysvetlil, že jeho cieľom bolo vytvoriť robota, ktorý nezapadne prachom, ale bude slúžiť ľuďom. Ďalej uviedol, že proces zhotovenia trval rok a jeho jedinečnosť spočíva v unikátnom navigačnom systéme. Pomocou neho sa dokáže bez problémov pohybovať po chodbách nemocnice rýchlosťou 25 centimetrov za sekundu, či presúvať sa výťahom cez jednotlivé poschodia. „Jeho gro tvoria senzory, vďaka ktorým sa dokáže orientovať v miestnosti a samozrejme riadiaca technológia, ako priemyselný počítač, motory a batérie, ktoré ich napájajú,“ opísal autor.
Ušetrí čas
Novú pomôcku pri práci si pochvaľuje, aj vedúca sestra Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Silvia Lážová. „Ušetrí nám to kopec času. Doteraz vždy musel niekto odísť po lieky do lekárke. Teraz je to tak, že robot je naprogramovaný na trasu, ktorú musí absolvovať. Príde k lekárni, pošle esemesku, že je na mieste, personál mu naloží lieky do jeho skrinky a pošle ho stlačením tlačidla na oddelenie. My si ich už len preberieme a vec je vybavená,“ pochvaľuje si vedúca sestra.

Jediná na Slovensku
Vedúca katedry FEI TUKE Daniela Perduková uviedla, že robot sa ovláda na základe novej technológie a nepotrebuje žiadne značky či navigačné čiary. „Vie sa pohybovať sám. Najprv si vytvorí mapu prostredia, ktorú si načíta, a vypočíta si trasu, po ktorej má ísť. Dokonca ak je pred ním prekážka, zastaví sám a počká pár sekúnd a až potom pokračuje v ceste. Je to prvý robot v nemocničnom prostredí na Slovensku. Okrem liekov a materiálu dokáže rozvážať aj stravu, čo by sme v budúcnosti chceli zrealizovať,“ dodala.

(JH)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články

Študentka SOŠ beauty služieb v Košiciach Alexandra Gališinová zvíťazila v konkurencii 38 súťažiacich z celého Slovenska v online súťaži Parisian Chic Style. Svoj talent a kreativitu ukázala aj pri preberaní ceny v Thermalparku Dunajská Streda, kde súťažiace museli modelky líčiť priamo na mieste.

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.

Na košickom magistráte sa na treťom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli včera zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie. V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR.