04.06.18

Festival Virvar ponúkne vystúpenia flašinetárov z celého sveta

Foto: Veronika Janušková

Nadšenci bábkového divadla si v júni prídu na svoje. Festival, na ktorom sa okrem domácich divadelných súborov predstavia aj zahraniční hostia, ponúkne pestré zážitky, zábavu, ale i sútaže. Tohtoročným lákadlom sú jedinečné a ikonické vystúpenia s prenosnými hudobnými nástrojmi.

Festival Virvar - Dni bábkového divadla a hier pre rodiny sa uskutoční v dňoch 7. až 10. júna v Košiciach po šiesty raz. Pripravuje ho Bábkové divadlo Košice (BDK) v spolupráci s Občianskym združením pri BDK. Podujatie sa začne tradične veselým sprievodom mestom s bábkami a maskami vo štvrtok 7. júna o 14. hod. na Hlavnej ulici a následne bude pokračovať ďalším programom, a to nielen v priestoroch BDK.

reklamná správa

Divadelné súbory z rôznych kútov Európy

Podľa manažéra divadla Martina Konečného ešte pred slávnostným otvorením festivalu si diváci môžu vo štvrtok pozrieť vystúpenie umeleckého súboru BDK, ktorý sa o 10. hod. predstaví so svojou najnovšou rozprávkou Valibuk a Laktibrada. V prvý deň festivalu návštevníkov pobaví aj nemecké divadlo Mobiles Theater alebo návrat do čias stredovekých rytierskych slávností v podaní Teáter Komika z Levíc.

Na tohtoročnom Virvare sa predstaví 11 divadelných súborov z rôznych častí Európy. „Okrem slovenských divadiel sme pozvali aj kolegov z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Nemecka, Ukrajiny a Grécka. Headlinerom festivalu bude najlepšie bábkové divadlo z Českej republiky - Divadlo Drak Hradec Králové. Dramaturgia festivalu vybrala z jeho bohatého repertoáru jedinečnú hru Posledný trik Georgesa Méliésa, ktorú uvedieme v historickej budove Štátneho divadla (ŠD) Košice. Za túto inscenáciu získalo Divadlo Drak niekoľko ocenení a hralo ju napríklad aj pred publikom v New Yorku,“ priblížil Konečný.

reklamná správa

Výnimočné predstavenia, súťaže a hry

Po prvý raz budú súčasťou festivalu Virvar aj vystúpenia flašinetárov z celého sveta. „Svoje umenie predvedú pred historickou budovou ŠD Košice, Urbanovou vežou, na Hlavnej ulici, ale aj na Balónovej fieste, ktorá sa bude konať v areáli Technickej univerzity v Košiciach. Každý deň festivalu bude plný súťaží a hier pre deti o vecné ceny, ale aj zaujímavých sprievodných podujatí,“ doplnil Konečný.

Ako ďalej uviedol, pokračuje aj projekt Most virvarových úsmevov, ktorý sa tentoraz uskutoční v piatok 8. júna od 14. hod. v parku pred Štátnym divadlom Košice. Virvar bude mať aj charitatívny rozmer. Výťažok z benefičného koncertu flašinetárov, ktorý sa uskutoční sobotu 9. júna o 20.30 hod., pôjde Slovenskému Červenému krížu, ktorý sa stal partnerom podujatia.

reklamná správa

Festival sa bude konať nielen v priestoroch BDK, ale aj v divadle Thália, v ŠD Košice a na ďalších miestach. Z verejných zdrojov ho finančne podporili Fond na podporu umenia, K13, mesto Košice a Košický samosprávny kraj.

(TASR, PS)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím