09.11.16

Forai za tetu Anku nechce platiť

Košičan Marcel Forai odmietol uhradiť Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) časť sumy, ktorú ako pokutu zaplatila za pochybenia z čias jeho pôsobenia vo vedení štátnej poisťovne.

Bývalý generálny riaditeľ poisťovne je jedným z troch niekdajších členov jej predstavenstva, ktorým škodová komisia VšZP zosobnila pokutu vo výške 15–tisíc eur. V septembri jej ju uložil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Od každého z nich chcela po päťtisíc eur. 

Na výzvu, aby do konca októbra sumu uhradil, odpovedal písomne Foraiov advokát. "Oznámil, že jeho klient predmetnú pokutu nezaplatí," povedala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Forai: Za zlú kontrolu nemôžem 

Prečo Forai nárok poisťovne spochybňuje, neuviedla. V polovici októbra sa bránil, že úrad pre dohľad zistil nedostatky aj v oblasti, za ktorú nezodpovedal.

"Dali pokutu za kontrolnú činnosť. Odbor vnútornej kontroly ale nespadá pod generálneho riaditeľa a pod predstavenstvo, ale priamo pod dozornú radu a akcionára," povedal pre RTVS.

Úrad pre dohľad poisťovni vytkol aj zmluvy so spoločnosťami Welix, Medical Cassovia, Bravia a Brilance, ktoré aspoň na papieri spoluvlastnila Foraiova 77–ročná príbuzná Anna Sučková z Družstevnej nad Hornádom.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Nezaplatili ani ďalší 

Foraia teraz čaká súd s jeho bývalým zamestnávateľom. "Na náhrade škody trváme a pripravujem žalobu," dodala Balážová.

Ani ďalší dvaja bývalí členovia predstavenstva VšZP sumu nezaplatili. Miroslav Vaďura nárok spochybnil, Antónia Borovková na výzvu nereagovala.

Forai šéfoval štátnej poisťovni od roku 2012. Z funkcie odstúpil v septembri 2015 pre kontrakty s firmami "tety Anky", ako svoju príbuznú volá. Ich neoprávnené zvýhodňovanie zistil Najvyšší kontrolný úrad.

Viac ako premiér 

Vo VšZP Forai zarábal viac ako predseda vlády. Podľa majetkového priznania v roku 2013 mal ako šéf predstavenstva mesačný plat 4 725 eur a ako generálny riaditeľ 3 599 eur. O rok neskôr to už bolo 5 604 a 4936 eur. K tomu ešte dostal jednorázové ročné odmeny 15 097 a 22 596 eur. Počas výkonu štátnej funkcie si kúpil byt v Bratislave aj v Košiciach.  

V apríli po rozhovore s novým ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom Forai musel opustiť aj miesto referenta vo VšZP. Podľa denníka Plus 1 deň teraz pracuje ako konzultant v nitrianskej firme.    

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím