16.08.17

Grófku Andrássyovú pochovajú na hrade Krásna Hôrka

foto: Ivan Kriššák

Grófka Elizabeth Olgyay Andrássyová sa vráti na rodnú hrudu. Zomrela síce v USA, ale pochovaná chcela byť na Slovensku v Krásnej Hôrke. Jej želanie sa naplní v nedeľu 20. augusta.

Elizabeth Olgyay Andrássyová zomrela dňa 24. januára 2017 vo veku 92 rokov v Springfielde (Oregon, USA). O smrti svojej matky múzeum v Betliari informovala Joy Olgyay. Krásna Hôrka, miesto, kde budú uložené jej pozostatky, je rodové sídlo významnej šľachtickej rodiny Andrássyovcov. 

Pohreb grófky sa uskutoční 20. augusta o 9:30 h v rímskokatolíckom kostole všetkých svätých v Krásnohorskom Podhradí. Médiá o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Betliar Judita Krajčiová.

Urnu verejnosť neuvidí

„Počas smútočného sprievodu zazvonia všetky tri zvony hradu Krásna Hôrka, a teda aj malý grófsky, ktorý naposledy vyprevádzal na poslednej ceste aj Ilonu Andrássy v roku 1991. SNM - Múzeum Betliar považuje Elizabeth Olgyay Andrássy za svoju zosnulú,“ vyjadrila sa Krajčiová. Ukladanie urny v hrobke na hrade sa vykoná výlučne v prítomnosti rodiny, verejnosti nebude umožnená účasť.

reklamná správa

PRESTÍŽNA ADRESA NA BREHU JAZERA

Novostavba - Byty Bukovecká ponúka 52 bytov s ideálnymi výmerami a cenovou dostupnosťou.

Zistite viac

Dobrovoľníčka v organizácii Červený kríž

Elizabeth Olgyay Andrássy sa narodila 23. decembra 1924 v rodine grófa Imre Andrássyho a švédskej grófky Stelly Kuylenstjerny. Detstvo prežila v kaštieľoch v Humennom, Veľatoch, Tiszadobe a v palácoch rodiny v Budapešti. Po druhej svetovej vojne musela Elizabetina rodina opustiť Európu. Útočište našli v Amerike. V roku 1950 sa zosobášila s maďarským architektom Aladárom Olgyaom a porodila mu dve deti Joy a Roya. Grófka bola aktívnou dobrovoľníčkou Červeného kríža a zapojila sa do pomoci obetiam hurikánov. Krásnu Hôrku navštívila naposledy v roku 2010. 

Alena Trachanovičová

Čítajte viac: historia muzeum

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím