09.04.19

Hasiči dostali novú sanitku

foto: Veronika Janušková

Hasiči v každom kraji Slovenska dostali koncom marca tohto roku sanitné automobily s profesionálnou výbavou na poskytnutie predlekárskej prvej pomoci.  

Prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý pri odovzdávaní objasnil, že vozidlá predstavujú najmodernejšiu zásahovú techniku v oblasti zdravotnej záchrannej služby. 

reklamná správa

Čakajú na audit a školenie

Jednu takúto sanitku už majú k dispozícii aj hasiči v Košiciach. „Momentálne sa reakreditujú ambulancie hasičského a záchranného zboru v rámci celého Slovenska. Keď sa tak stane, dostaneme oprávnenie používať toto vozidlo. Tento týždeň budeme mať hygienický audit na priestory a novú ambulanciu a 15. apríla idú naši hasiči, ktorí sú zároveň aj zdravotní záchranári, na špeciálne školenie,“ povedal pre KOŠICE:DNES riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Košiciach Tomáš Berzetei.

Moderný dizajn vnútrajška sanitky je nielen funkčný, ale aj praktický, ukazuje hasič-záchranár Ondrej Balarin. foto: Veronika Janušková
Moderný dizajn vnútrajška sanitky je nielen funkčný, ale aj praktický, ukazuje hasič-záchranár Ondrej Balarin. foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková

Kompletná výbava

Vozidlá sú vybavené kompletnou zdravotníckou technikou, ktorú používajú zdravotní záchranári, napríklad aj defibrilátorom. „Okrem toho sú však vo výbave aj ďalšie komponenty použiteľné pri zásahu, napríklad hydraulické nožnice na vyslobodenie osôb zakliesnených v zdeformovaných havarovaných autách, nechýbajú ani dýchacie prístroje či masky na transportovanie postihnutých osôb z horiacej budovy,“ spresnil riaditeľ.

reklamná správa

Zatiaľ funguje stará

„Stále platí, že na výjazdy ešte chodí pôvodná ambulancia. Nová by mala byť v najbližšom čase zaradená do pohotovosti. Obe budú zatiaľ plne funkčné pri zásahoch, ale je predpoklad, že staršiu ponúkneme inému mestu, ktoré takúto sanitku nemá,“ predstavuje spôsob využitia vozidiel Viktor König, samostatný odborný inšpektor a zisťovateľ príčin vzniku požiarov.

Pohodlnejšia aj pre pacientov

„Chodíme teraz s novou sanitkou na kondičné jazdy. Som rád, že vozidlo má automatickú prevodovku a je silnejšie ako to predchádzajúce. Momentálne ho testujeme, ale myslím si, že bude pohodlnejšie aj pre pacientov,“ povedal nám hasič - vodič nového vozidla - Ondrej Balarin, ktorý sa s ním zoznamuje.

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Čítajte viac: hasici

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím