Horúčavy pitnú vodu z kohútikov neovplyvňujú
So stúpajúcimi teplotami v českom Brne začali pridávať do pitnej vody viac chlóru. Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) sa s podobným problémom nemusí zaoberať. Mnohým Košičanom sa však pri napúšťaní vody zdá, že je belšia.
V Brne sa rozhodli predísť situácii spred dvoch rokov, keď sa vo vode našli koliformné baktérie v malom množstve. Tri dni preto museli obyvatelia pred užitím vodu prevariť. Tamojšia vodáreň v júli zvýšila množstvo chlóru z 0,1 miligramu na liter na 0,15 miligramu.
[ad][/ad]Kvalita je stabilná
VVS k takémuto kroku pristúpiť nemusela. „Počas horúčav pracovníci nezaznamenali žiadne problémy s kvalitou vody, ktorá prichádza z povrchových či podzemných zdrojov do úpravní, kde sa upravuje, aby spĺňala všetky potrebné predpisy na konzumáciu. Spoločnosť preto neprijala žiadne špecifické opatrenia, teraz ani nikdy v minulosti,“ sprostredkovala stanovisko VVS Monika Krišková z agentúry Penelopa.
Mýtus
Čo sa týka chlórovania, ktoré patrí medzi najefektívnejšie nástroje na dezinfekciu vody, človek si voľným okom ani inak nedokáže všimnúť či zistiť, aké množstvo chlóru voda obsahuje.
„Ľudia si bežne mýlia biele spenenie, respektíve bublinkovanie vody, keď ju pustia z vodovodu, s chlórom. Je to však len mýtus. Ide o jav, ktorý je spôsobený bezprostredným kontaktom vody so vzduchom a nemá nič spoločné s chlórom,“ doplnila Krišková. Odporúča nechať vodu v pohári chvíľu postáť, aby prijatý kyslík absorbovala, a bude opäť číra.
[ad2][/ad2] [article slug=”zachranari-zaznamenali-rekordny-pocet-vyjazdov-ku-kolapsom-z-tepla”][/article]Čítajte aj:
- Kolapsov z tepla pribúda, počet výjazdov záchranárov prekročil stovku
- Horúčavy si vyžiadali špeciálnu starostlivosť o zvieratá v ZOO Košice
- V centre Košíc pribudol vodný bar
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.