Hreha: Polačeka nechcú akcionári vodární
Nielen šéf dozornej rady vodární, ale aj ich generálny riaditeľ dohováral primátorovi Košíc, aby sa už nedomáhal členstva v jej riadiacom orgáne.
Vyplýva to zo stanoviska Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), ktoré denníku KOŠICE:DNES zaslala agentúra Penelopa, PR zástupca vodární. Podľa neho sa generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva VVS Stanislav Hreha stretol s primátorom Jaroslavom Polačekom a povedal mu, že vodárenská spoločnosť nebráni vstupu mesta Košice do jej orgánov.
„Ale na stretnutí aj odznelo, že mesto Košice by malo zvážiť zmenu nominácií na nových zástupcov, ktorí sa nedopustili osočovania a mediálneho zavádzania verejnosti, čo by ostatných 770 akcionárov prijalo s porozumením a rešpektovali by nomináciu mesta Košice,“ uvádza Penelopa.
[ad][/ad]Žiadajú „seriózny“ záujem
Šéf vodární sa na spoločný názor stoviek akcionárov na nominácie mesta Košice odvoláva opakovane. „Akcionári spoločnosti sú toho názoru, že ak primátorovi Košíc ide skutočne o záujem mesta, tak bez problémov túto možnosť využije,“ píše sa v stanovisku VVS.
Podľa neho, ak by mesto netrvalo na zvolení Polačeka do predstavenstva, ako aj jeho námestníka Marcela Gibódu (Košickí aktivisti a nezávislí) do dozornej rady, bolo by to potvrdenie, že má „seriózny záujem“ o účasť v orgánoch tejto spoločnosti.
Na doplňujúcu otázku, ako môže Hreha poznať postoj primátorov či starostov 770 miest a obcí, ktorým okrem Košíc patria akcie vodární, PR agentúra neodpovedala. V minulosti vodárne podobný výrok vysvetľovali tak, že generálny riaditeľ je „v kontakte“ s tými akcionármi, ktorí sú v orgánoch spoločnosti.
Otvorili cenu vody
Polačeka už dozorná rada trikrát neschválila do predstavenstva vodární. Jej predsedom je Richard Majza, niekdajší nominant primátora Richarda Rašiho (Smer) v dvoch košických mestských podnikoch. O Gibódovom členstve v kontrolnom orgáne akcionári na marcovom valnom zhromaždení ani nehlasovali, lebo predtým neodvolali zástupcu Košíc Igora Sidora, ktorý nie je poslancom mesta už takmer dva roky.
Polaček a Gibóda tvrdia, že členmi orgánov VVS chcú byť preto, aby tam otvorili otázky podľa nich slabej transparentnosti
a verejnej kontroly firmy, aj cenu za dodávku pitnej vody, ktorá je najvyššia zo všetkých vodárenských spoločností na Slovensku.
Podľa nich záujem mesta ako najväčšieho akcionára vodární o ich hospodárenie a o to, aké zmluvy uzatvára so súkromnými dodávateľmi, nemôže byť považované za znevažovanie.
Ustúpiť zo svojich nominácií, ktoré ešte v decembri schválilo mestské zastupiteľstvo, neplánujú. „VVS bola súčasťou mojich predvolebných aktivít, svoje slovo chcem dodržať a naplniť mandát, ktorý som dostal od voličov,“ povedal v utorok Polaček.
VVS: Veľa potrubí
Vodárne v stredu reagovali aj na tému ceny za dodávku vody verejným vodovodom VVS, ktorá je 1,60 eura za meter kubický. Uvádzajú, že cenu určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na základe ekonomicky oprávnených nákladov. „Neexistuje objektívnejší spôsob cenotvorby,“ tvrdia.
Tak ako v minulosti, aj teraz VVS opakuje, že cena vodného na východe sa nedá porovnávať s ostatnými krajmi. Opisujú, že ide o veľké územie s nedostatkom podzemných vôd, na ktorom sú nevyhnutné veľké vodárenské nádrže a tisíce kilometrov vodovodných potrubí, ktoré vyžadujú náklady na prevádzku, a zároveň je v tomto regióne menej odberateľov.
Polaček aj Gibóda sa chystajú pred akcionármi vodární vystúpiť na valnom zhromaždení 20. júna. Hovoriť by im chceli o tom, ako zlepšiť transparentnosť a kontrolu spoločnosti, keďže tieto otázky podľa nich súvisia s cenou vody.
[ad2][/ad2]Polaček: Príďte osobne
Polaček v utorok povedal, že prosí akcionárov, aby si ich prišli vypočuť a neposielali za seba splnomocnencov, lebo medzi nimi vidí aj „vybavovačov,“ ktorí neobhajujú záujmy ich miest a obcí. Valné zhromaždenie VVS totiž funguje tak, že jeden starosta či primátor na základe splnomocnenia hlasuje aj za desiatky iných samospráv. Vodárne opakujú, že kontrola jej hospodárenia je zabezpečená jej orgánmi v súlade s legislatívou a stanovami spoločnosti.
Vedenie vodární tiež tvrdí, že v spore s predstaviteľmi mesta Košice má na svojej strane Odborový zväz Drevo, lesy a voda. Uvádza, že združenie jeho závodných výborov, ktoré zastupuje 2 100 zamestnancov VVS, považuje výroky Polačeka o tom, že vodárne sú netransparentnou firmou úzkej skupiny ľudí, za urážku ich práce. „Deklarujeme, že stojíme za generálnym riaditeľom a jeho vedením spoločnosti, za ich strategickými postupmi a riadením, ktoré má v úcte akcionárov, zákazníkov, ale aj ich zamestnancov a ich prácu,“ napísala VVS s tým, že ide o citát z listu výborov odborových závodných organizácií.
[article slug=”dozorna-rada-vvs-nezvolila-primatora-kosic-za-podpredsedu-predstavenstva”][/article] [ad3][/ad3]
Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.