13.08.18

Ján Kuciak a jeho snúbenica budú mať v Košiciach pamätník na Južnej triede

Pietne miesto na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by malo čoskoro pribudnúť v Košiciach.

Na pamätníku pre dvoch mladých ľudí začal pracovať  výtvarník Peter Kalmus. Na zámere spolupracuje s poslanom mesta Miroslavom Špakom (nezávislý). Umiestnený bude blízko centra mesta, v malom parku na začiatku Južnej triedy, len pár metrov od rímskokatolíckeho kostola.  
Kalmus opisuje, že februárovej tragédii, aká na Slovensku nemá obdobu, bol v kontakte s príbuznými zavraždených, najmä mamou archeologičky Martiny. 

Záväzok príbuzným 

„Dal som im osobný záväzok, sľúbil som, že urobím všetko preto, aby mali aspoň symbolický pomník,“ hovorí Kalmus. Myšlienka uctiť si takto novinára a jeho partnerku mal už pri jednom z prvých spomienkových koncertov v Bratislave v polovici marca. 
Pôvodne plánoval umiestniť tabuľu na dome vo Veľkej Mači, v ktorom boli obaja mladí ľudia zavraždení. Prebieha však dedičské konanie, ktoré bude ukončené asi až na budúci rok, a tak to nateraz nie je možné. 

Výtvarník Peter Kalmus našiel miesto, o ktorom si myslí, že bude dôstojným miestom na  pamiatku dvom zavraždeným ľuďom. foto: Veronika Janušková
Výtvarník Peter Kalmus našiel miesto, o ktorom si myslí, že bude dôstojným miestom na pamiatku dvom zavraždeným ľuďom. foto: Veronika Janušková

Blízko centra  

Kalmus býva blízko centra mesta a dobre ho pozná. Chodil niekoľko dní, blúdil najmä po parkoch, a hľadal vhodné miesto. 
„Chcel som, aby to bolo v centre, no mimo mestskej pamiatkovej rezervácie, pretože s tým by boli problémy. Toto  miesto sa mi zdalo úchvatné, pretože je tu ruch ulice aj lokalita, kde je miesto na oddych. Bude tu symbolický, čistý, trvalý pomyselný hrob,“ povedal.  

reklamná správa

S vybavovaní potrebných dokumentov na úradoch mu pomáha poslanec M. Špak, ktorého Kalmus oslovil a projekt ho zaujal. Rokoval s útvarom hlavného architekta a vybavoval ďalšie povolenia od mesta. Komunikoval so Správou mestskej zelene, ktorá pomôže s revitalizáciou parku. 

„Prispel som aj ako stavbár a majiteľ firmy, ktorá sa venuje aj takýmto špeciálnym prácam a dizajnu. Vieme pomôcť aj pri sanácii betónu a pri príprave pamätníka, keďže mám na to odborníkov,“ uviedol Špak.

Pripravená je  pracovná vizualizácia budúceho pamätníka. Foto: Veronika Janušková
Pripravená je pracovná vizualizácia budúceho pamätníka. Foto: Veronika Janušková

Pracovná verzia 

Hotová je pracovná vizualizácia pamätníka. Zároveň je na mieste už osadený betónový blok, na ktorom ešte prebehnú stavebné úpravy. 
Uprostred  pomníka bude tráva, na spodnej časti nápis „Za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú“. Vľavo ich známy portrét, v strede kruh určený na sviečky a vpravo  QR kód. „Kto si ho načíta mobilom, presmeruje ho to na webovú stránku, kde budú údaje o mladých ľuďoch a ich osude,“ vraví Kalmus.  

Náklady sú osemsto až tisíc eur. Pamätník bude odhalený symbolicky 21.augusta, presne pol roka od smutnej udalosti.

Foto: Veronika Janušková

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím