17.08.19

Jazdci Pony Expressu zložili prísahu

Foto: Jozef Jarošík

Konskú poštu smú dopravovať iba jazdci, ktorí majú viac ako 18 rokov, počas jazdy nepožívajú alkoholické nápoje, používajú westernový výstroj, nesú plnú zodpovednosť za svojho koňa a zverenú poštu doručia načas i s nasadením vlastného života.

Tá posledná veta z dnešnej prísahy sa už neberie tak doslova ako v časoch, keď sa poštové zásielky prepravovali na území USA na trase dlhej viac ako 3000 míľ. Jazdci boli neraz vystavení útokom banditov i indiánov. 

„Život ste vtedy riskovali prakticky kedykoľvek, ale tá práca bola dobre platená. 50 dolárov na mesiac bola slušná suma i keď je pravdou, že ste boli vyzbrojený len jedným koltom, kvôli váhe nákladu,“ povedal čestný člen Pony Expresu Henrich Helmut Fedor.

reklamná správa

Jazdci východnej vetvy vyrazia vo štvrtok zo Sene a Janovíka do Košíc a potom sa už budú striedať vo dvojiciach na dvadsať kilometrových úsekoch. 

„Keďže slovenský Pony Express má tohto roku 20 výročie vzniku, nejdeme až po Holandsko ako po ostatné roky. Zo západu už jazdci smerujú k nám, pretože cieľ bude práve u nás v Drietome pri Trenčíne,“ povedal zo sedla koňa šerif a šéf východoslovenskej vetvy Rudolf Vass.

Poštmajster Gabriel Márton musel aj tohto roku čeliť prepadnutiu banditov. Vojsko konfederácie, ktoré sa práve presúvalo na stret s Lincolnovou armádou zasiahlo a tak podaná pošta bola zachránená.

„Na Slovensku je osem poštových úradov, na ktorých sa dá podať list alebo dopis. Tento na Alpinke je prenosný a my zabezpečíme, aby sa zásielka dostala v poriadku do celej Európy.“

Príjemnú atmosféru slávnostnej prísahy umocňovala country hudba i vystúpenie Westernového akčného divadla z Košíc.


Foto: Jozef Jarošík

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím