22.03.19

Je rozhodnuté! Košice sa vzdajú mládežníckej olympiády

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Mestskí poslanci v piatok na mimoriadnom zastupiteľstve definitívne vystavili stopku usporiadaniu letnej verzie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF). Olympijský výbor ide hľadať nové miesto.  

Hostiť juniorské športové hry Európy mali Košice ako prvé mesto na Slovensku. Do mesta malo na olympiádu v lete 2021 prísť tisíce športovcov, v pláne boli rekonštrukcie športovísk. 

Aj preto sprevádzala rokovanie poslaneckého zboru búrlivá diskusia. Prekvapenie sa však napokon nekonalo. Poslanci naklonení  primátorovi Jaroslavovi Polačekovi (SaS, KDH, SMK, Spolu, PS), ktorý dlhodobo poukazoval na možné nepriaznivé stránky organizácie medzinárodného podujatia, podporili návrh jeho námestníčky Lucie Gurbáľovej (KDH) a schválili odstúpenie od organizácie EYOF. 

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

Polaček: Je mi ľúto

„Je mi ľúto, že v roku 2021 nebude možné toto nádherné podujatie uskutočniť, ale riziká prevýšli možnosti nášho mesta. Náš rozpočet nie je nekonečný,” vyhlásil bezprostredne po rokovaní Polaček. Zároveň tvrdil, že košická športová verejnosť nepríde o základný prínos tohto podujatia, a  to budovanie športovej infraštruktúry. Mesto chce v najbližšom období predstaviť investičný plán v tejto oblasti. 

„Nebudeme to robiť v priebehu dvoch rokov, ale v priebehu najbližších troch, tri a pol rokoch. To znamená, že nás nebudú tlačiť investori, developeri a dokážeme jednoduchšie  a lacnejšie všetky stánky opraviť. Bojíme sa toho, čo sa stalo v Maďarsku, že niekoľko mesiacov pred odovzdaním stánkov začali developeri zvyšovať ceny a museli sa dodatkovať zmluvy,” uviedol primátor.  Opakoval, že Košice podľa neho dnes nie sú v takej dobrej finančnej kondícii, aby EYOF zvládli.

 Rokovanie o EYOF trvalo viac ako tri hodiny a vyvolalo búrlivé reakcie. Foto: Veronika Janušková
Rokovanie o EYOF trvalo viac ako tri hodiny a vyvolalo búrlivé reakcie. Foto: Veronika Janušková

Neplnený masterplán

Zrušenie olympiády dáva za vinu predošlému vedeniu mesta, ktoré podľa neho od roku 2016 neurobilo v organizačnej príprave olympiády takmer nič. Ilustroval to investičným dokumentom, takzvaným masterplanom, ktorý sa podľa neho skoro vôbec neplnil. 

„Urobíme všetko preto, aby sme sa vedeli športovcom pozrieť do očí,” vyhlásil primátor v narážke na plánované investície do športovísk aj bez organizácie EYOF.

Podľa exprimátora Richarda Rašiho (Smer), za ktorého vedenia mesto úspešne kandidovalo na usporiadanie EYOF, Košice prepásli životnú šancu. „Teraz sa budú so závisťou pozerať na iné slovenské mesto, kde budú rásť nové športoviská pre túto mládežnícku olympiádu,” uviedol. 

Raši upozornil, že mesto teraz určite príde o sľubovanú vládnu dotáciu dvanásť miliónov eur. Polaček naopak tvrdí, že tá by nestačila ani na samotnú organizáciu, keďže tá by stála trinásť miliónov.   

„Ani dnes nevieme, že ak vôbec dostaneme dvanásť miliónov, kedy sa tak stane, a či budú investičné alebo organizačné,” povedal Polaček.

Zvrátiť odmietavé stanovisko primátora a jeho poslancov sa snažili aj prítomní zástupcovia športových klubov a športoví priaznivci. Foto: Veronika Janušková
Zvrátiť odmietavé stanovisko primátora a jeho poslancov sa snažili aj prítomní zástupcovia športových klubov a športoví priaznivci. Foto: Veronika Janušková

Internáty a NTC  

Podporovatelia olympiády vo svojich tvrdeniach spomínali najmä investície v Košiciach, ktoré mali s organizáciou EYOF súvisieť. Sú nimi najmä výstavba Národného tenisového centra (NTC) a rekonštrukcie vysokoškolských internátov, ktoré mali slúžiť ako olympijská dedina.   

Z komunikačnej kancelárie úradu podpredsedu vlády ale potvrdili, že dotácie štátu do týchto oblastí s organizáciou EYOF bezprostredne nesúvisia, a preto konkrétne vyčíslenie dopadov odstúpenia od EYOF nie je v tejto chvíli možné.

„Čo sa týka internátov tam tie programy bežia nezávisle od seba. Ako sa zachová tenisový zväz vo veci NTC-čka je otázne,” uviedol Martin Dorčák z Rašiho kancelárie. Oslovili sme aj dve košické univerzity a tenisový zväz, no stanovisko sme zatiaľ nedostali.  

„Vyjadrenie Slovenského tenisového zväzu (STZ) k vašim otázkam Vám zašleme začiatkom budúceho týždňa,” odpovedal v piatok projektový manažér STZ a člen predstavenstva NTC Košice Ivan Greguška.

reklamná správa

Nový vyjednávač: Dalo sa to

Názory na zrušenie olympiády však neboli jednoznačné ani medzi Polačekovými podporovateľmi. Predseda komisie športu a aktívneho oddychu Ladislav Lörinc (Košickí aktivisti a nezávislí), ktorý bol u Rašiho vyjednávať dodatočné milióny, hlasoval proti zrušeniu olympiády. 

„Súčasný plán EYOF hovorí o tom, že ho vieme uskutočniť aj v existujúcich halách. My sme to chceli ale urobiť v nových halách, aby tu niečo aj ostalo. Ale my ho vieme s rekonštrukciami urobiť a vieme to stihnúť do 27 mesiacov,” povedal po hlasovaní. 

Výbor: Kritická situácia  

Mládežnícka olympiáda je podľa Lörinca najvýznamnejšie olympijské športové podujatie, ktoré kedy na Slovensku vieme mať. Tiež poukazoval na investície, ktoré by organizácia podujatia priniesla. „Je dokázané napríklad analýzou renomovanej agentúry KPMG, že každé jedno euro, ktoré je investované z verejných zdrojov do športu, sa vráti v hodnote 4 až 4,4 eura,” vysvetlil. 

Slovenský olympijský a športový výbor prijal rozhodnutie s poľutovaním a tvrdí, že ho stavia pre krátkosť času do kritickej situácie. Chystá sa však rokovať s ďalšími slovenskými mestami, ktoré by o podujatie mali záujem. Predbežne sa spomína Poprad, Banská Bystrica, alebo Šamorín.
 

Stanovisko SOŠV 

Vedenie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) uvádza v tlačovej správe, že s veľkým poľutovaním prijalo rozhodnutie mesta Košice o vzdaní sa organizácie letného EYOF, ktorý je najrozsiahlejším multišportovým mládežníckym podujatím v Európe. Vedenie SOŠV vyjadruje presvedčenie, že organizácia mohla výrazne pomôcť rozvoju športu v druhom najväčšom slovenskom meste.
 
„Záporné rozhodnutie mesta Košice bolo prijaté v poslednej možnej chvíli, po predchádzajúcom dlhom naťahovaní času. Odmietnutie organizácie letného EYOF 2021 dostáva SOŠV ako jednu z troch zmluvných strán kontraktu s hostiteľským mestom do kritickej situácie. Podujatie sa má uskutočniť už o 28 mesiacov a na hľadanie alternatívneho riešenia zostáva veľmi málo času,“ píše sa v tlačovej správe. 
 
Zástupcovia SOŠV budú o zamietavom rozhodnutí mestského zastupiteľstva v Košiciach k organizácii letného EYOF okamžite informovať prezidenta Európskych olympijských výborov (EOV) Janeza Kocijančiča. 

Celé stanovisko SOŠV k rozhodnutiu Mestského zastupiteľstva v Košiciach si môžete prečítať TU

Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Foto: Iveta Vaculova
Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Foto: Iveta Vaculová

Reakcia Rašiho

Na rozhodnutie mestského zastupiteľstva reagoval aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. „Je mi ľúto, že mesto Košice kvôli neschopnosti svojho vedenia prepásli životnú šancu a teraz sa budú so závisťou pozerať na iné slovenské mesto, kde budú rásť nové športoviská pre túto mládežnícku olympiádu,“ dodal Raši. 

 

reklamná správa

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím