09.08.18

Jedinečné šteniatka v Košiciach pomáhajú chorým deťom

foto: Tomáš Hrivňák
Luxová
Michaela Luxová
redaktorka
Zdieľať článok:

Je mu jedno, ako ste oblečený, netrápi ho, či ste bohatý alebo chudobný, nerozmýšľa nad tým, ako sa voláte a kde pracujete, jednoducho vás bezhranične miluje. Lebo mu záleží na tom, aby ste boli šťastný. Psi sú vraj najlepšími psychológmi. Myslí si to aj Košičanka Dagmar Szotáková, ktorá nielenže ako jediná na Slovensku chová pudlov veľkých viacfarebných, ale je aj canisterapeutkou.

Pred dvoma rokmi sa psičkárke Dagmar podarilo to, čo zatiaľ nikomu inému na Slovensku. Jej sučke sa narodilo osem šteniatok - pudlov veľkých viacfarebných, nazývaných aj harlekýn. Aj keď toto plemeno nie je oficiálne uznané, ozývali sa jej záujemcovia až z ďalekej Číny. Šteniatka však našli domov aj v Nemecku, Chorvátsku či Maďarsku. 

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Chce vidieť, ako rastú

Pred tromi mesiacmi sa scenár zopakoval. Sučka opäť porodila rovnaký počet šteniatok. Jedno už poputovalo do Bratislavy, zvyšných sedem ešte čaká na svojich majiteľov. „Ozvali sa mi záujemcovia už aj z Poľska či Talianska. Najradšej však budem, keď ostanú na Slovensku. Budú tak bližšie pri mne. Chcem vidieť, ako rastú, pohladkať ich a vystískať,“ vysvetľuje. 

Dagmar nie je len chovateľkou, ale aj canisterapeutkou.
Dagmar nie je len chovateľkou, ale aj canisterapeutkou.
foto: toh
foto: toh

Otravná chovateľka

Keďže Dagmar je jediná chovateľka tohto plemena na Slovensku a týchto psov je všeobecne na svete veľmi málo, zaujíma ju, ako sa im darí. „Viem, že so sučkou, ktorá je v Číne, sa už nikdy neuvidím, ale s jej majiteľmi som pravidelne v kontakte. Posielajú mi fotky. Som veľmi otravná chovateľka. Robím niekedy aj nečakané kontroly. Aj samotnú zmluvu mám tak postavenú, že ak zistím, že sa so psom nezaobchádza dobre, zoberiem si ho bez náhrady škody. Bohužiaľ, už aj to sa stalo.“

Mama-sučka však nie je len taký obyčajný psík. Je to štvornásobná šampiónka krásy Slovenska. Otec šteniatok za ňou však vôbec nezaostáva. „Už po druhý raz sme za ním vycestovali do Nemecka. Je to svetový šampión, baby šampión a svetový víťaz.“

reklamná správa

Spoločne pomáhajú chorým deťom

Dagmar nie je len chovateľkou týchto psov, ale aj canisterapeutkou. Má certifikát inštruktora sociálnej rehabilitácie a jej psy majú canisterapeutické skúšky. Na základe toho môžu spoločne navštevovať špeciálne školy či ústavy a pomáhať napríklad deťom, ktoré trpia autizmom, detskou mozgovou obrnou alebo majú Aspergerov syndróm.

„Jeden autistický chlapček mal panický strach zo psov, nakoniec sme tento problém úplne odstránili. Prestal sa ich báť. Ľuďom z rúk berie dokonca vôdzku so psíkom len tak na ulici. Takisto jedno dievčatko malo ochrnuté rúčky. S fyzioterapeutkou nechcela vôbec spolupracovať a teraz už rúčky trošku otvára, pretože sa chce psíka dotknúť, pohladkať. Človek si vďaka takej práci posunie hodnoty v živote a malichernosti prestanú byť problémom.“  

Harlekýn ako panda

Dagmar v minulosti chovala nemeckých ovčiakov. Keď prišli deti a vlastné podnikanie, nemala už na nich toľko času. „Hľadala som niečo inteligentné, čo sa ľahko vycvičí. Bola som na súťaži v strihaní psov v Prahe a uvidela som jedného talianskeho groomera, ako upravuje bieleho kráľovského pudla. Povedala som si, že takého chcem." 

Nakoniec ju však najviac upútali títo viacfarební domáci miláčikovia. „Zamilovala som sa do ich čiernych hlavičiek a farebných telíčok. Niektoré deti mi hovoria, že im pripomínajú pandu,“ dodáva s úsmevom. 

foto: toh
foto: toh
Spor Francúzov a Nemecov
Krajina pôvodu pudlov je Francúzsko. Viacfarebných však vyšľachtili v Nemecku. „Tieto dve krajiny sa teda nevedia medzi sebou dohodnúť. Uvidíme, ako to celé dopadne. Prečo však ešte nie je oficiálne uznaný? Lebo potrebuje pár generácií, aby sa to vyšľachtilo tak, ako si to predstavujeme,“ dodáva.

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím