12.07.19

K Jakobyho soche sa nikto nehlási

Foto: Veronika Janušková

Už je to pomaly mesiac, čo na Alžbetinej ulici stojí poškodená socha akademického sochára Juraja Bartusza zobrazujúca významného košického maliara, predstaviteľa košickej moderny Júliusa Jakobyho.

Okrem toho, že má vylomený podstavec, má aj zlomenú nohu. Jej autor Juraj Bartusz by ju potreboval dostať do ateliéru. „Oficiálne som však žiadnu žiadosť na opravu nedostal. Nikto mi nič nepovedal. Aj o poškodení som sa dozvedel len od známych,“ povedal pre KOŠICE:DNES umelec.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Pred dvoma týždňami nás prednosta Mestskej časti Košice – Staré Mesto Matúš Háber informoval, že majiteľom sochy je mesto Košice. „Po konzultácii s autorom sme mesto informovali o poškodení sochy a potrebe prepraviť ju na opravu do zlievarenského ateliéru mimo Košíc.“

Mesto a mestská časť sa naťahujú o vlastníctvo sochy. Kedy sa dočká opravy, nevedno. Foto: Veronika Janušková
Mesto a mestská časť sa naťahujú o vlastníctvo sochy. Kedy sa dočká opravy, nevedno. Foto: Veronika Janušková

Mestu nepatrí

Podľa informácií z referátu evidencie majetku mesta Košice sochu J. Jakobyho nemá mesto Košice vo svojom majetku. „Otázky ohľadom vlastníckych vzťahov k soche adresujte MČ Košice - Staré Mesto. Podľa našich zistení sochu si mala objednať a nechať vyrobiť mestská časť vtedy, keď bol starostom pán Ján Süli. Mestská časť by teda mala mať uvedenú sochu vo svojom majetku,“ povedal Miroslav Sambor z komunikačného oddelenia magistrátu.

Majetok Starého Mesta

Oslovili sme teda bývalého starostu Jána Süliho: „Táto socha patrila a patrí Mestskej časti Košice - Staré Mesto. V roku 2000 nás oslovil pán Bartusz, že ak mu zaplatíme režijné náklady na sochu, teda materiál a odliatie, dostane ju mestská časť. A tak sme ju kúpili za 350-tisíc korún a je v majetku mestskej časti.“

Aj na informačnej tabuľke, ktorá je umiestnená pod sochou, je napísané: Július Jakoby, maliar, 1903 - 1985, dar sochára Juraja Bartusza dala odliať a osadila samospráva Starého Mesta v roku 2000.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Nejasná situácia

„Mestská časť Staré Mesto nemá v evidencii majetku predmetnú sochu. Nechal som to preveriť a skutkový stav je taký aj napriek tomu, že exstarosta Ján Süli tvrdí, že socha je majetkom našej mestskej časti. Disponujeme iba uznesením miestneho zastupiteľstva, ktoré vo februári 2000 schválilo poskytnutie čiastky 350-tisíc korún autorovi - sochárovi Jurajovi Bartuszovi ako príspevok na odliatie sochy z rezervného fondu,“ vysvetľuje starosta MČ Staré Mesto Igor Petrovčik (Spolu).

Keďže terajšiemu starostovi nie je ľahostajný osud poškodenej plastiky, rozhodol sa právne nejasnú situáciu vyriešiť v čo najkratšom čase spoločným stretnutím s autorom sochy, poslancami, ktorí sú členmi komisie kultúry, ale aj s príslušným policajným oddelením, kde prípad vyšetrujú.

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Petrovčik: Peniaze na opravu nemáme

„Reálny stav je právne vákuum, ktoré však musíme vyriešiť, aby sa vzácna socha, dotvárajúca kolorit historického centra Košíc, v čo najkratšom čase opravila. Je nutné zabezpečiť a zaplatiť jej prevoz a opravu, no peniaze na to v rozpočte MČ Starého Mesta nemáme. Navrhujem preto zistenie okolností nehody ako poistnej udalosti, vyčíslenie škody a celkových nákladov na opravu s prevozom sochy. Na základe týchto informácií rozhodne o ďalšom postupe komisia kultúry, resp. miestne zastupiteľstvo, ak bude nutné upraviť rozpočet,“ doplnil starosta Petrovčik, ktorý nejasné vlastníctvo sochy zdedil a uvedomuje si, že nastal čas dať veci do právneho poriadku.

 

Podozrivú osobu zistili
Prípad od začiatku vyšetruje mestská polícia. „V uvedenom prípade prebieha objasňovanie priestupku. Príslušníkom sa počas objasňovania podarilo zistiť podozrivú osobu z Trenčína, ktorá bude v najbližších dňoch k danej veci vypočutá v tomto meste. Bližšie informácie bude možné poskytnúť až po ukončení objasňovania,“ dozvedeli sme sa. Podľa našich informácií sochu poškodil vodič pri cúvaní.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím