13.03.19

K obetiam obchodovania s ľuďmi zo Slovenska patrili vlani aj deti

Foto: Veronika Janušková

Za minulý rok identifikovali slovenské úrady 46 obetí obchodovania s ľuďmi. Z nich bolo 30 žien a 16 mužov.

Ako uviedol v stredu pre novinárov riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin, je to alarmujúce. „Až v 12 prípadoch išlo o mladistvé osoby. Najmladšia obeť obchodovania s ľuďmi mala len 11 rokov a bola sexuálne zneužívaná," povedal Halcin.

Najviac obetí - 16, zaznamenali priamo na Slovensku, Slováci sa však stali obeťami obchodovania s ľuďmi aj v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Veľkej Británii, Taliansku, Holandsku alebo Švédsku. Z celkového počtu 27 prípadov tohto trestného činu polícia v 23 prípadoch vzniesla obvinenie voči konkrétnym osobám.

reklamná správa
 

Sobáše s cudzincami a sexuálne zneužívanie 

Medzi minuloročnými obeťami bolo napríklad 13-ročné dievča, sexuálne zneužívané a nútené k fiktívnemu sobášu vo Švédsku. Najstaršou obeťou zo Slovenska bol 64-ročný muž, ktorý bol zneužívaný na žobranie v zahraničí. 

„Najčastejší účel obchodovania s ľuďmi predstavuje sexuálne zneužívanie, žobranie, kde sú zneužívaní hlavne zdravotne a psychicky postihnutí ľudia, ďalej nútená práca a novinkou posledných rokov sú nútené alebo fiktívne sobáše,“ povedal Halcin.

Skutočný počet obetí je pritom podľa odhadov viacnásobne vyšší, niektorí ľudia si dokonca ani neuvedomujú, že sa stávajú obeťami vykorisťovania. Odborníci v tejto súvislosti varujú tých, ktorí idú s vidinou zárobku za prácou do zahraničia, aby si overovali sprostredkovateľov a nedali sa zlákať nelegálnym alebo pochybným zamestnaním.

Súčasťou kampane je typický červený dvojposchodový londýnsky autobus, ktorý sa nachádza v Košiciach na Hlavnej ulici. Foto: Veronika Janušková
Súčasťou kampane je typický červený dvojposchodový londýnsky autobus, ktorý sa nachádza v Košiciach na Hlavnej ulici. Foto: Veronika Janušková

Preventívne opatranie 

Ministerstvo vnútra v tejto oblasti podporuje preventívne a osvetové kampane a opatrenia, v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou (SKCH) je to už desať rokov aj program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. 

„Pomáhame obetiam prinavrátiť ľudskú dôstojnosť, o ktorú ich obrali obchodníci, pomáhame im opätovne nabrať sebadôveru nielen v seba, ale aj vo svoje okolie, pretože často ich do tej situácie vykorisťovania dostali práve rodinní príslušníci. Každoročne máme v starostlivosti okolo 30 klientov, ľudí, ktorým sa podarilo uniknúť z rúk obchodníkov a vstúpiť do programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi,“ uviedla Jana Verdura z SKCH. 

reklamná správa

Obete z východu Slovenska 

Osvetovú činnosť v tejto oblasti podporuje aj veľvyslanectvo Veľkej Británie v SR, keďže Slováci sa stávajú obeťami zneužívania a vykorisťovania aj v tejto západnej krajine. Súčasťou kampane je typický červený dvojposchodový londýnsky autobus. V Košiciach na Hlavnej ulici sa v ňom počas dňa môžu študenti, ale aj široká verejnosť dozvedieť viac o téme obchodovania s ľuďmi. V rámci projektu sa v stredu koná v Košiciach aj seminár pre sociálnych pracovníkov či členov mimovládnych organizácií.

Osvetová činnosť. Foto: Veronika Janušková
Osvetová činnosť. Foto: Veronika Janušková

„Na východ Slovenska sme prišli preto, že obete pochádzajú často z tohto regiónu, osobitne z rómskych komunít, ktoré sa viac zraniteľné pri tomto fenoméne. Hlavným cieľom je zvýšiť povedomie, aby sa ľudia nestali obeťami obchodníkov s ľuďmi,“ povedala Kimberly Gillinghamová z britského veľvyslanectva.

(TASR, ROČ)

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím