24.10.17

Karikatúry v autobusoch aj električkách

foto: Veronika Janušková

Cestujúci košickej mestskej hromadnej dopravy môžu vo vozidlách vidieť kresby, ktoré im pripomínajú pravidlá správania. Autorom kresieb je známy košický karikaturista Jozef Jurko.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) si dal za úlohu vniesť do cestovania viac kultúry a etikety. Rozhodol sa, že to urobí netradičným spôsobom, pomocou vtipných kresieb. Košičania myšlienku vítajú.  

Michaela Karaffová, hovorkyňa DPMK uviedla, že karikatúry sú súčasťou novej kampane „Nauč sa správať v MHD“. Grafickou formou majú predstavovať cestujúcej verejnosti ich povinnosti, ktoré vyžaduje prepravný poriadok. Obrázky zachytávajú správne označovanie cestovného lístka, nabádajú k zachovávaniu čistoty v dopravných prostriedkoch i na ohľaduplnosť voči najstaršej generácii. 

„Naším zámerom je cestujúcim aj prostredníctvom karikatúr pripomenúť, že vo verejnej doprave majú voči prepravcovi aj spolucestujúcim isté povinnosti, ktoré by mali dodržiavať, aby neznepríjemňovali cestovanie ani sebe, ani okoliu,“ informovala Karaffová. Dodala, že podobné grafické kampane vo verejnej doprave využívajú dopravcovia po celom svete.

Polepšiť by sa mali školáci 

Kampaň vyvolala prevažne pozitívnu reakciu. Školáčka Lea hovorí, že veľa mladých by bolo treba pri cestovaní prevychovať. Košičanka Eva na dôchodku zase uvádza, že mladej generácii chýba ohľaduplnosť voči starším. „Školáci sú z tej školy zrejme tak unavení, že nemôžu už ani vstať,“ dodala.  

Mamička Silvia z Košíc si nové grafiky vo vozidlách MHD všimla až po upozornení jej synčeka. „Malému sa kresby páčia. Niekedy sa stane, že nastúpim do plného autobusu a nie je miesto na kočiar. Viem to ale pochopiť, keď je autobus plný, tak sa veľa miesta uvoľniť nedá.“ 

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: mhd dpmk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím