26.02.20

Knižnice KSK pripravili v rámci mesiaca knihy marec takmer 70 aktivít

ilustračné foto: Veronika Janušková

Počas Týždňa slovenských knižníc môžu čitatelia v regionálnych knižniciach v Košickom kraji využiť zľavnené zápisné či zápisné úplne zdarma. „Zábudlivci môžu na niektorých pracoviskách vrátiť knihy po termíne bez poplatku,“ priblížila hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková s tým, že v tomto roku pripravili knižnice, ktorých zriaďovateľom je KSK, počas mesiaca marec pre verejnosť takmer 70 aktivít.

K celoslovenskému podujatiu, ktoré bude od 2. do 8. marca, sa prihlásili pod spoločným názvom Košická župa žije knihou. Tento ročník je zameraný na zviditeľnenie a podporu regionálnych autorov. Súčasťou podujatí sú autorské čítania, besedy s osobnosťami, literárne súťaže, biblioterapie, tvorivé dielne, odborné prednášky, výstavy či zážitkové čítania.  

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

„Vlani župné knižnice pripravili pre svojich čitateľov viac ako 2000 aktivít. To pomohlo dosiahnuť návštevnosť viac ako 390.000 ľudí, čo je o približne desať percent návštevníkov viac ako v roku 2018. Stúpol aj počet registrovaných čitateľov a to z 25.300 na 28.800. Župné knižnice ponúkajú svojim čitateľom nielen bohatý knižničný fond s viac ako 600.000 knižničnými jednotkami, ale aj množstvo zaujímavých podujatí. Teší nás, že v súčasnej digitálnej dobe záujem o čítanie v našom kraji neklesá, o čom svedčí aj každoročný nárast návštevníkov,“ zhodnotil predseda kraja Rastislav Trnka.

Spoločný program knižníc v Košickom kraji slávnostne otvorili v stredu v spišskonovoveskej knižnici. V rámci akcie okrem iného prezentovali aj najnovšie diela autorov Spišského literárneho klubu s názvom Spišské literárne výhonky. Verejná knižnica Jána Bocatia Košice, Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach, Zemplínska knižnica v Trebišove, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave a Spišská knižnica v Spišskej Novej Vsi na stretnutí predstavili najatraktívnejšie podujatia, ktoré pripravujú pre návštevníkov. Priblížili aj výhody, ktoré ponúkajú svojim čitateľom, predstavili regionálnych autorov, dlhodobejšie cyklické podujatia, projekty cezhraničnej spolupráce či významnú spoluprácu s inými organizáciami nielen z Košického kraja.

Knižnice vo svojej kompetencii metodicky usmerňujú aj obecné knižnice, ktorých je v kraji vyše 130. Pre obyvateľov a návštevníkov je prístupných aj ďalších sedem knižníc, ktoré fungujú pri iných kultúrnych organizáciách, najmä múzeách a galériách a ponúkajú takmer 140.000 kusov odbornej literatúry. „Snahou krajskej samosprávy je župné knižnice ešte viac sprístupniť verejnosti. Aj preto sme vlani investovali finančné prostriedky do ich rekonštrukcií. Koncom minulého roka prešla renováciou napríklad knižnica pri Východoslovenskej galérii v Košiciach, a to v rámci výzvy Tradície inšpirujú inovácie,“ dodal Trnka. V rámci spomínanej výzvy získala príspevok aj Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, zásluhou čoho vznikla v jej areáli nová zážitková záhrada.

reklamná správa

Apríl plný výhod v Moris Slovakia s.r.o

Vychutnajte si s Moris Slovakia s.r.o mesiac plný výhod

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím