20.11.17

Koniec záplavám v Myslave?

foto: Veronika Janušková

Košickej mestskej časti Myslava sa podarilo získať dotáciu, ktorá pomôže odviesť zrážkovú vodu v kritickej časti obce. Úpravy si vyžadujú aj ďalšie lokality.

Myslava dokončuje projekt, pomocou ktorého usmernia vodu stekajúcu zo svahu do priľahlého potoka cez systém rúr. Myslavčanov naposledy veľká voda potrápila vo februári tohto roku. Tento problém sa v obci vyskytuje pravidelne, stačí výraznejší dážď a korytá potokov sa im začnú vylievať.

Kaskády zachytia nánosy

Odvedenie zrážkového prívalu v lokalite Myslava - Pod horou vyjde obec na viac ako 40-tisíc eur. Dotácia z Environmentálneho fondu pokryje väčšinu nákladov, päť percent dofinancuje obec.

Ako uviedla starostka Myslavy Iveta Šimková, voda z neregulovaného jarku bude po novom prechádzať cez kaskády, ktoré zachytia tuhý materiál z lesa.

„Súčasťou projektu sú aj prístupové šachty, ktoré budú slúžiť na čistenie rúr v prípade, ak by sa tuhý materiál predsa len do nich dostal. Tento projekt by mal zabrániť ďalšiemu zaplavovaniu tohto územia,“ informovala starostka.

Starostka Myslavy Iveta Šimková ukazuje na miesto, kde sa zo svahov zlieva dažďová voda. foto: Veronika Janušková
Starostka Myslavy Iveta Šimková ukazuje na miesto, kde sa zo svahov zlieva dažďová voda. foto: Veronika Janušková

Problémových miest je viac

Starostka dodala, že v rámci Myslavy majú viacero kritických miest, kde sa po výdatných dažďoch vylieva voda a hromadia naplaveniny. „Most cez Myslavskú cestu bol po záplavách začiatkom roka, kedy sa tam vylial Kamenný potok, poškodený. Vďaka mestu sa nám ho podarilo opraviť, bol tam urobený priepust,“ povedala Šimková. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Výstavba odvodňovacieho systému v lokalite Myslavy Pod horou. foto: Veronika Janušková
Výstavba odvodňovacieho systému v lokalite Myslavy Pod horou. foto: Veronika Janušková

Dažďová voda spôsobuje komplikácie aj v časti Myslava-Maša, kde je koryto Myslavského potoka ťažko prístupné. „Tu sú škody naozaj vážne, lebo sú zaplavované záhrady, pivnice, ale aj samotné obytné domy,“ uviedla starostka. Povedala, že od nástupu do funkcie mala mnoho jednaní so správcom potoka - Slovenským vodohospodárskym podnikom. „Doteraz sme nenašli také riešenie, ktoré by bolo schodné hlavne pre občanov bývajúcich v tejto časti,“ dodala Šimková.

Čítajte viac: myslava dotacie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím