Koniec zmluvy s EEI?
Pred niekoľkými dňami zverejnila spoločnosť EEI odpočet, v ktorom tvrdí, že splnila určený harmonogram riešenia statickej dopravy v Košiciach. Mestskí poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda sú presvedčení, že splnený nebol.
Obaja poslanci preto navrhli zaradiť na dnešné rokovanie mestského zastupiteľstva bod, v ktorom žiadajú primátora o vyvodenie zodpovednosti a vypovedanie nájomnej zmluvy s EEI.
Čísla vraj ovplyvnili protesty obyvateľov
Podľa odpočtu EEI majú vodiči v Košiciach k dispozícii 1 029 nových parkovacích miest. Z nich je novovybudovaných 353. „Ich celkový počet zásadným spôsobom ovplyvnilo rozhodnutie jednotlivých mestských častí, ktoré po protestoch obyvateľov vystúpili proti výstavbe väčšiny zo 728 parkovacích miest s platnými stavebnými povoleniami,“ konštatuje mediálna zástupkyňa spoločnosti Lucia Chovanová.
Okrem toho nainštalovala EEI v zóne plateného parkovania 124 moderných parkovacích automatov a vyše 100 kamier. „Naplnením všetkých bodov harmonogramu si spoločnosť splnila všetky investičné záväzky voči mestu Košice. Napriek tomu je pripravená pokračovať v investovaní v Košiciach,“ tvrdí parkovacia spoločnosť.

Protokol a zmluva
Poslanci J. Polaček a M. Gibóda však majú odlišný názor. Podľa nich EEI harmonogram nesplnila, zároveň berú do úvahy aj výhrady vznesené v súvislosti s parkovacím systémom kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Na dnešné rokovanie zastupiteľstva preto navrhujú zaradiť dva nové body. V prvom by sa mal zastupiteľský zbor vyrovnať s protokolom NKÚ, ktorý okrem iného konštatoval aj neplatnosť nájomnej zmluvy mesta a EEI. Mesto ho napadlo na súde žalobou.
V druhom bode sa majú poslanci vysporiadať so situáciou v súvislosti so spomínaným harmonogramom. Primátor Raši dvakrát vyzval firmu na splnenie harmonogramu, v druhom prípade aj s termínom do konca augusta 2017. Parkovaciu spoločnosť k tomu zaväzuje aj konkrétne uznesenie mestského zastupiteľstva. Podľa spomínaných poslancov EEI svoje zmluvné záväzky porušila.

Výzva poslancom
Podľa názoru predkladateľov návrhu by poslanci mali na rokovaní zastupiteľstva skonštatovať, že uznesenie nebolo splnené a požiadať primátora mesta, aby vyvodil zodpovednosť, sankcie a samotnú zmluvu vypovedal. „Navrhované body majú vplyv na odvrátenie škôd pri hospodárení s majetkom mesta Košice, ako aj na plnenie úloh samosprávy. Preto žiadame o súhlas poslancov s výnimočným zaradením týchto bodov do programu rokovania i napriek tomu, že neprešli štandardným postupom,“ zdôvodňuje rozhodnutie J. Polaček.
Odporúčané články

V sobotu 29. marca 2025 sa v mestskej časti Košice – Krásna uskutočnila každoročná rybárska brigáda. Do jarného upratovania brehov Hornádu a priľahlého Štrkoviska sa zapojilo 72 dobrovoľníkov.

Na podvodné smsky si musia dať pozor aj na východe Slovenska. Počas víkendu zaznamenala aj spoločnosť Východoslovenská energetika (VSE) informáciu o podvodných SMS správach zasielaných v mene spoločnosti.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.