30.11.17

Konkurz Rapid life sa začína, trvať môže aj roky

foto: Veronika Janušková

Košický súd obdržal od nútenej správkyne návrh na vyhlásenie konkurzu, začať sa má už v decembri. 

Pre poškodených klientov skrachovanej poisťovne Rapid life začína kľúčové obdobie. Jej nútená správkyňa Irena Sopková podala v pondelok na Okresnom súde Košice I návrh na vyhlásenie konkurzu poisťovne, v ktorom majú klienti nádej na získanie aspoň časti peňazí. 

Miliónová škoda

Po podaní návrhu musí súd začať konať v priebehu piatich dní, následne by mal v lehote 15 dní vyhlásiť konkurz. Sopková pre KOŠICE:DNES spresnila, že v návrhu na konkurz je uvedených všetkých 15-tisíc klientov. Každému z nich vytvorila samostatnú zložku. „Škody predstavujú výšku cez 26 miliónov eur. Tieto peniaze majú byť vyplatené klientom,“ informovala Sopková.

Bývalí veritelia i klienti si v konkurze budú musieť v lehote 45 dní od jeho vyhlásenia uplatniť svoju pohľadávku na predpísanom tlačive. Ak sa prihlásia, dostanú sa do takzvaného veriteľského výboru, ktorý bude rozhodovať o spôsobe vyplatenia. Rovnako tak budú môcť rozhodnúť aj o prípadnej výmene konkurzného správcu.

Podľa Antoňaka zo Spotrebiteľského centra môže konkurz trvať nasledujúcich päť rokov.  foto: Veronika Janušková
Podľa Antoňaka zo Spotrebiteľského centra môže konkurz trvať nasledujúcich päť rokov. foto: Veronika Janušková

Antoňak: Odškodnenie je reálne

Miroslav Antoňak z neziskovej organizácie Spotrebiteľské centrum, ktoré zastupuje vyše tritisíc klientov Rapid life, uviedol, že existuje vysoká šanca na ich odškodnenie. „Odhadujem, že konkurz bude trvať minimálne päť rokov,“ povedal Antoňak. 

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Dodal, že Národná banka Slovenska (NBS) je podľa aprílového rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave povinná vyplatiť Rapidu peniaze z ich súdneho sporu. Poisťovňa si nárokuje na škodu vo výške 30 miliónov eur plus úroky. Podľa Antoňaka je otázne len to, akú veľkú škodu súd Rapidu uzná. Konkrétna výška škody bude známa až z výsledku ďalšieho súdneho konania po tom, ako Najvyšší súd SR rozhodne o dovolaní NBS k rozsudku krajského súdu.  
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím