01.10.18

Konkurz vyhral nevymenovaný kandidát Zsolt Lukács

foto: Iveta Vaculová

Škola úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Košiciach nemá riadneho riaditeľa už niekoľko mesiacov. V júni vyhral konkurz Zsolt Lukács, ale predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka (nezávislý) ho odmietol vymenovať. 

Vysvetľoval to tým, že na škole sú interné spory, a preto by mal nový riaditeľ prísť z vonkajšieho prostredia. Neskôr ako dôvod uviedol aj trestné oznámenie, ktoré bolo podané učiteľom Tiborom Pappom pre podozrenie, že výberové konanie nebolo v súlade so zákonom.    

Nové výberové konanie sa konalo minulý štvrtok, kde so ziskom hlasov všetkých členov rady školy opäť uspel Lukács. „Poverený riaditeľ získal všetkých 14 hlasov členov výberovej komisie,“ informovala Anna Činčárová, hovorkyňa predsedu KSK.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Volali na ministerstvo  

Prítomný pri voľbe riaditeľa ŠÚV chceli byť Papp s nezaradeným poslancom parlamentu Otom Žarnayom. Na svoje rokovanie ich rada školy nepustila. Na poslednom zasadnutí zastupiteľstva kraja poslankyňa a členka rady školy Lenka Kovačevičová (nezávislá) pritom tvrdila, že nemá problém s účasťou verejnosti. „Volala som zodpovednej pracovníčke, ktorá pracuje na ministerstve vnútra a pripravuje metodické pokyny pre predsedov rady školy. V nich je uvedené, že tam nesmú byť účastné tretie osoby, pretože už raz taká situácia nastala. Potom sa stalo, že neúspešný kandidát podal podntet a výberové konanie bolo vyhlásené za neplatné. Tomu sme sa chceli vyhnúť,“ uviedla predsedníčka rady školy Ľudmila Benková. 

Zsolt Lukács už vyhral druhý konkurz. foto na strane: Iveta Vaculová
Zsolt Lukács už vyhral druhý konkurz. foto na strane: Iveta Vaculová

List županovi  

Papp poukázal aj na niektoré nezrovnalosti, ktoré sa na škole mali podľa neho diať. Okrem iného tvrdil, že na škole je skupina vyvolených pedagógov, ktorí berú plat, pričom nechodia do školy. Ostatní učitelia a nepedagogickí zamestnanci to označili za lož a žiadajú kolegu, aby zverejnil mená týchto učiteľov. Poslali aj list županovi. Trnku upozorňovali aj na fakt, že Pappovo trestné oznámenie na okresnú prokuratúru k júnovému výberovému konaniu bolo odmietnuté ako neodôvodnené. 

reklamná správa

Má mesiac 

„Zriaďovateľ školy bude postupovať v súlade so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Do 30 dní od predloženia návrhu rady školy vymenuje riaditeľa, alebo predloží návrh na vyslovenie nesúhlasu s navrhnutým kandidátom na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva,“ povedala Činčárová.

Na Škole úžitkového výtvarníctva majú len povereného riaditeľa. Foto: Iveta Vaculová
Na Škole úžitkového výtvarníctva majú len povereného riaditeľa. Foto: Iveta Vaculová
Poslanec poslal sťažnosť
O. Žarnay zaslal po voľbe riaditeľa list predsedovi KSK. Vyslovuje tam podozrenie, že priebeh výberového konania bol netransparentný. „Domnievam sa, že zo strany výberovej komisie došlo k pochybeniu, pretože nepostupovala v súlade s legislatívou a neumožnila mi ako občanovi i ako poslancovi Národnej rady zúčastniť sa na verejnom vypočutí kandidátov,“ píše Žarnay. Žiada o preskúmanie záležitosti, vyvodenie dôsledkov a prijatiu jednoznačného stanoviska.
(HKL)

 

Čítajte viac: skolstvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím