09.10.18

Košičania sa sťažujú na neporiadok na Verejnom cintoríne

foto: Iveta Vaculová

Stav miesta posledného odpočinku najbližších je pre mnohých Košičanov citlivou záležitosťou. 

Jedna z našich čitateliek sa nám posťažovala, že minimálne jedna z parciel na Verejnom cintoríne nie je pokosená. „Keď som šla k hrobu príbuzného, videla som tam metrovú trávu, ale aj konáre či lístie. Nehovorím, že musia kosiť aj priestory medzi hrobmi a v ich tesnej blízkosti. Ale poriadok by mal zabezpečiť správca, na to tam je,“ napísala nám rozhorčená žena. 

Ďalšia Košičanka nebola spokojná s tým, že pri rozlúčke našli smútoční hostia pred obradnou sálou kôpky neporiadku a museli ich preskakovať.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Areál údajne kosia

Od mája tohto roku má firma Rekviem, pohrebné, cintorínske a kremačné služby, ktorá je správcom Verejného cintorína a Krematória, nového majiteľa a vedenie. 

„Kosenie cintorína zabezpečujeme permanentne. Tohto roku už bol celý priestor pokosený trikrát a vyzerá to tak, že bude ešte raz. Ľudí na kosenie máme dosť, v prípade potreby im pomáhajú aj ďalší zamestnanci. Mohlo sa stať, že spomínaná návštevníčka prišla v čase pred  kosbou, že tam bola vyššia tráva, ale určite nie metrová,“ tvrdí výkonný riaditeľ Rekviemu Milan Relovský. V prípade rozlúčky, pri ktorej museli hostia preskakovať kôpky neporiadku, išlo podľa neho tiež o výnimočnú záležitosť. „Mohlo sa to stať v sobotu, keď bol mimoriadny obrad, ktorého sa zúčastnili štyria zamestnanci v rovnošatách a nemohli sa venovať upratovaniu,“ uviedol riaditeľ. 

Noc predtým bola podľa jeho slov búrka, ktorá zapríčinila pád konárov aj splavenie lístia pred obradnú sieň. Hneď v pondelok však boli nasadení všetci zamestnanci do upratovania a v ten deň všetko dali do poriadku.

Pri našej návšteve sme spomínanú parcelu našli pokosenú. foto: Iveta Vaculová
Pri našej návšteve sme spomínanú parcelu našli pokosenú. foto: Iveta Vaculová
Aj tento neporiadok na hrobovom mieste si majú upratať pozostalí. foto: Iveta Vaculová
Aj tento neporiadok na hrobovom mieste si majú upratať pozostalí. foto: Iveta Vaculová

Povinnosti nájomcov

Na Verejnom cintoríne je na 30 hektároch asi 32-tisíc hrobov. „Nájdu sa aj takí nájomcovia, ktorí žiadajú, aby sme im umývali hroby. Naše povinnosti a povinnosti prenajímateľov hrobových miest určuje prevádzkový poriadok schválený mestským zastupiteľstvom. Ten jasne hovorí, že udržiavanie hrobového miesta je povinnosťou nájomcu. My sa staráme o pravidelné kosenie, zber a vývoz odpadu, výrub suchých stromov a konárov, odstraňovanie suchého lístia či čistenie prístupových ciest a chodníkov. Robíme službu pre občanov mesta, preto veľmi citlivo vnímame každý podnet občanov. Pokiaľ je to v našich možnostiach, vždy hľadáme cestu na vyriešenie nespokojnosti,“ uzatvára M. Relovský.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Čítajte viac: cintoriny

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím