22.06.17

Košice majú nový 10-dukát

Portrét Nepoškvrnenej Panny Márie z Immaculaty je vyobrazený na novom 10-dukáte, ktorý je najaktuálnejším lokálnym platidlom v Košiciach. Novinkou je razba platidla v českej mincovni, doteraz sa vyrábali v Kremnici.

Autorom nového dukátu je medailér Branislav Rónai.
Autorom nového dukátu je medailér Branislav Rónai.

Dôvod zmeny mincovne je špeciálna nová razba zložená z vonkajšieho prstenca a jadra, ktoré má tvar zaobleného trojuholníka. „Príprava 10-dukátu mi zabrala najviac času zo všetkých, ktoré som doteraz robil. Trvalo to asi dva mesiace, kým som sa dostal od prvotného návrhu až k sadrovému odliatku. V strede je časť mince z niklu, okraje sú z mosadze,“ konštatoval medailér Branislav Rónai. 

Na novom platidle je portrét Nepoškvrnenej Panny Márie z Immaculaty.
Na novom platidle je portrét Nepoškvrnenej Panny Márie z Immaculaty.

Pri výrobe a razení mierne dochádza k zmene polohy vnútorného trojuholníka, a tak každý vyrobený dukát je originálom.

„Vyrazilo sa dokopy dvetisíc dukátov v tejto nominálnej hodnote. Pre zberateľov je určených päťsto, ostatné dáme do obehu,“ konštatoval autor myšlienky Košického dukátu Vladimír Gürtler. 

Projekt odštartoval pred dvoma rokmi, pričom je v ňom v súčasnosti zapojených približne 30 prevádzok, ako sú reštaurácie, bary, ale aj antikvariát. Doteraz boli vydané dukáty v nominálnej hodnote 1, 2, 5 a 50 a novinkou je 10-dukát. Napríklad na dvojdukáte je Urbanova veža, na päťdukáte Kaplnka svätého Michala a na päťdesiatke rytina z konca 15. storočia a tiež prvá erbová pečať Košíc.

(HKL)
Foto: Robo Hakl

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím