15.09.19

Košice potrebujú na dostavbu KFA päť miliónov eur, získať ich chcú z dotácie

foto: Veronika Janušková

Práce pri výstavbe prvej etapy Košickej futbalovej arény (KFA) pokračujú podľa schválenej zmluvy. Pre TASR to povedal viceprimátor Košíc a predseda predstavenstva akciovej spoločnosti KFA Marcel Gibóda s tým, že došlo k menším posunom. Mesto potrebuje na dostavbu ešte päť miliónov eur, uchádzať sa chce o dotáciu. Úpravami v projekte po zmene smernice Európskej futbalovej únie (UEFA) predražia štadión o ďalších približne 460.000 eur a financie si vyžiada aj vnútorné vybavenie.

Mesto rokuje so zhotoviteľom o presune prác z ďalších etáp výstavby KFA do tej aktuálnej prvej, ide o práce v hodnote približne 300.000 eur. Gibóda spresnil, že z logistických dôvodov sa týkajú napríklad výsevu trávnika. „Snažili sme sa aktualizovať aj niektoré práce na budove,“ povedal s tým, že v opačnom prípade hrozí jej poškodenie v čase zimných mrazov.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Dôvodom presunov je aj snaha o získanie ďalších financií na dostavbu štadióna po vzore iných miest. „Aktuálne má štadión rozpočet na úrovni viac ako 14 miliónov eur. Na dokončenie celého štadióna potrebujeme necelých 20 miliónov eur. Boli by sme radi, keby sme chýbajúcich približne päť miliónov eur získali z nejakej dotácie - možno od vlády alebo Slovenského futbalového zväzu (SFZ), s ktorým na tom veľmi aktívne spolupracujeme a rokujeme,“ vysvetlil Gibóda. Ak by sa tieto zdroje mestu podarilo získať, výstavba KFA by plynule prešla do ďalších dvoch etáp.

Okrem uvedených peňazí na dostavbu štadióna a úpravu po zmene noriem UEFA podľa neho treba ďalších okolo 1,5 milióna eur na vnútorné vybavenie KFA. Cieľom uvedených krokov je podľa neho vybudovať v Košiciach štadión, ktorý by spĺňal aj kategóriu UEFA 4, vďaka čomu by mohol hostiť aj slovenskú reprezentáciu, respektíve medzištátne zápasy.

„Dve hlavné tribúny už stoja. Ide o takzvanú  A-tribúnu, ktorej súčasťou je aj hlavná budova. Stojí aj C-tribúna, ktorá je oproti nej,“ uzavrel Gibóda s tým, že v ďalších etapách by mali pribudnúť tribúny za bránkami, ktoré by sa následne spojili, čím by vzniklo kompletne uzavreté hľadisko okolo hracej plochy s celkovou kapacitou 12.658 divákov. Súčasťou KFA majú byť aj dve tréningové ihriská spolu so zázemím a šatňami.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím