27.01.20

Košická univerzita udelila čestný doktorát poľskému profesorovi medicíny

ilustračné foto: KD

Čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa udelila v pondelok Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach významnej osobnosti z oblasti medicíny, poľskému profesorovi Maciejovi Banachovi.

Ako informovala informovala hovorkyňa univerzity Linda Babušík Adamčíková, k udeleniu došlo na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady UPJŠ. 

Čestný doktorát udelili na návrh Lekárskej fakulty UPJŠ s tým, že ide o uznávanú vedeckú osobnosť zo zahraničia, ktorej výsledky činnosti majú medzinárodný ohlas a ktorá prispela ku vzájomnej spolupráci pri vedeckej a odbornej výchove zamestnancov UPJŠ. Došlo k tomu pri príležitosti 70. výročia založenia Lekárskej fakulty a 60. výročia založenia samotnej univerzity.

Je poctený ocenením 

Profesor Banach konštatoval, že je poctený ocenením. „Pre mňa to znamená aj veľkú zodpovednosť a povinnosť ďalšej usilovnej práce s cieľom propagovať vedu, najmä tú, ktorú zastupujem – preventívnu kardiológiu a lipidológiu, v Poľsku, v Európe, osobitne v jej strednej a východnej časti, a na celom svete,“ uviedol.

Banach pôsobí ako riaditeľ Inštitútu Centra zdravia poľskej matky v Lodži, vedúci Kardiovaskulárneho výskumného centra na univerzite v Zielonej Góre či vedúci katedry hypertenzie na Lekárskej univerzite v Lodži. Publikoval vyše 800 pôvodných článkov, recenzií, úvodníkov a knižných kapitol v oblasti hypertenzie, dyslipidémie, kardiológie, srdcovej chirurgie a stratifikácie rizika.

Stal sa v poradí 42. nositeľom čestného titulu Dr. h. c. na košickej UPJŠ.

reklamná správa
 

Čítajte viac: upjs vzdelavanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím