02.12.19

Košická župa prerozdelila na stredné školy 6 538 prvákov, nulový počet nemá ani jedna

ilustračné foto: TASR

Ministerstvo školstva určilo na budúci školský rok Košickému samosprávnemu kraju (KSK) kvótu 6 538 žiakov na prijatie do prvých ročníkov stredných škôl. Kraj tento počet prerozdelil medzi jednotlivé školy. Nulový počet prvákov na budúci rok nemá ani jedna z nich.

KSK deklaruje, že stanovoval kritériá na určenie maximálneho počtu žiakov pre jednotlivé školy podľa dopytu na trhu práce a počtu žiakov, ktorí končia svoju dochádzku na základných školách. Deviaty ročník základnej školy bude v tomto školskom roku v kraji končiť 5 360 žiakov. Na budúci školský rok žiadali stredné školy v územnej pôsobnosti KSK prijať až 8 900 študentov.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac
 

„Pyramídové zvyšovanie“

Odbor školstva Úradu KSK v uplynulých mesiacoch pripravoval kritériá na určovanie maximálneho počtu žiakov do prvých ročníkov stredných škôl. Kraj verí, že po rokoch sa zastaví „pyramídové zvyšovanie“ počtu žiakov a prijímanie detí nebude podliehať marketingu škôl, ktoré sa snažia v normatívoch na žiakov získať čo najviac peňazí, ale tomu, čo chce trh práce a čomu zodpovedajú počty deviatakov. 

„Po rokoch začíname mať šancu, že naše školy budú ponúkať deťom vzdelanie, ktoré im pomôže nájsť si ľahšie prácu v odbore, ktorý vyštudovali. Počty sa snažíme rozdeľovať systematicky, podľa kritérií určených vyhláškou ministerstva školstva, podľa dopytu na trhu práce aj podľa zastúpenia škôl v jednotlivých regiónoch,“ uviedol v pondelok predseda KSK Rastislav Trnka.

V metodike vychádzal Úrad KSK zo štatistických údajov posledných piatich rokov, ktoré sledovali priemerný počet študentov aj absolventov jednotlivých škôl. Tieto štatistické údaje potom kraj porovnával s dopytom na trhu práce. Predbežné čísla kraj prerokoval s jednotlivými školami.

„Z 99 stredných škôl 93 percent súhlasilo s určeným limitom. Ani jednej škole sme nepridelili nulové čísla,“ dodal Trnka. Zhruba 26 percent z prerozdeleného počtu prvákov vychádza podľa neho na gymnáziá, čo je oproti predchádzajúcemu roku pokles.

Okrem prispôsobenia počtu žiakov demografickému vývoju musel kraj reagovať aj na to, o akých zamestnancov majú firmy pôsobiace v kraji záujem. Na trhu práce je zvýšený dopyt po absolventoch stredných odborných škôl a menší po žiakoch, ktorí opúšťajú gymnáziá. 

Pred 15 rokmi vychádzalo zo základných škôl v KSK dvakrát viac detí ako súčasných zhruba 5 500. Ako uvádza krajská samospráva, štát sa snažil navodiť dojem, že sa tomuto trendu prispôsobuje, a racionalizoval počet stredných škôl. Zo 112, ktoré boli v zriaďovateľskej právomoci KSK, ich počet klesol na 63. V kraji však začali vznikať nové školy, najmä súkromné a cirkevné. Dnes je v Košickom kraji celkovo 99 stredných škôl.

Podľa štatistík Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v rokoch 2019 až 2024 nebudú pracovné miesta v kraji vytvárať nové firmy, ale hlavne spoločnosti, ktoré na trhu už pôsobia a ich zamestnanci končia pracovný pomer z dôvodu odchodu do dôchodku alebo z iných dôvodov. Najviac voľných pracovných miest bude v priemyselnej výrobe, doprave a skladovaní, vzdelávaní, zdravotníctve a sociálnej pomoci, veľkoobchode a maloobchode. Prebytok pracovných miest zas bude v oblasti elektrotechniky, cestovnom ruchu, textilnom a odevnom priemysle, kaderníctve a drevospracujúcej výrobe.

„Na základe týchto faktov sme vypracovali metodiku prerozdeľovania maximálnych kvót. Pevne dúfam, že sme sa poučili chybami z minulosti a dáme našim školám druhú šancu na zvýšenie svojej kvality. Naše školy musia dohnať roky, keď ich úroveň postupne klesala, a musia začať produkovať absolventov, ktorí sú schopní zamestnať sa po skončení školy,“ konštatoval Trnka.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím