05.04.19

Košickí kriminalisti opäť varujú pred podvodníkmi, dôchodkyňa prišla o tisíce eur

ilustračná foto: TASR

Polícia opäť upozorňuje na podvodníkov, opakovane totiž zaznamenáva trestnú činnosť páchanú na senioroch. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová, košickí kriminalisti v uplynulých dňoch zaznamenali prípad, keď dôchodkyňu okradli o 4500 eur.

Páchateľ v stredu (3. 4.) žene zatelefonoval na pevnú linku s tým, že sa predstavil ako „doktor“. Ako dôvod, prečo ju kontaktuje, uviedol, že jej syn mal v Prešove nehodu. Žiadal od nej, aby poslala peniaze prostredníctvom pošty na účet spoločnosti do Poľska, čo aj urobila.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac
 

Obete si vyberajú náhodne 

Podľa Mésarovej páchatelia vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov. „Obete si vyberajú náhodne bez vekového rozdielu a v rôznych hodinových intervaloch. Väčšinou ide o osoby vyššieho veku, predmetom záujmu je vylákanie finančných prostriedkov,“ uviedla s tým, že v telefonáte sa predstavujú napríklad ako rodinní príslušníci alebo pracovníci banky.

Seniorov oslovujú aj priamo v ich obydliach, spravidla ide o o vytipované obete. „Najčastejšie ide o predaj tovaru alebo poskytnutie rôznych služieb - napríklad predaj kuchynského riadu, paplónov, nožov alebo vyplatenie preplatku, výhra v lotérii, odpis plynu, vody, elektriny, poskytnutie potravinovej pomoci, zvýšenie dôchodku alebo pomoc pri upratovaní,“ spresnila. Peniaze väčšinou žiadajú poslať cez rôzne bankové služby.

Nekontaktovať cudzie osoby 

Polícia apeluje, aby si dôchodcovia overili podozrivé telefonáty u najbližších príbuzných, aby sa nekontaktovali s cudzími osobami osamote, nevpúšťali ich do svojich príbytkov, a aby pred nimi nevyberali z uschovaných miest hotovosť a cennosti. V prípade akéhokoľvek podozrivého správania sa odporúča obrátiť na bezplatné číslo 158.

„Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, aby občania kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu a pripraviť o peniaze. A to aj vtedy, ak by sa podvodné konanie nepreukázalo,“ dodala Mésarová.

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac
 

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím