03.08.18

Košickí vedci diskutovali o situácii v SAV

foto: Tomáš Hrivňák

Okolo šesťsto vedcov prišlo v piatok 3. augusta do Košíc a Bratislavy vyjadriť podporu pre Slovenskú akadémiu vied (SAV). Dôvodom podľa organizátorov je kritický stav pre nečinnosť ministerstva školstva pri zápise organizácií SAV do Registra verejných výskumných inštitúcií (VVI). 

Košické zhromaždenie viedol podpredseda SAV pre vedu, výskum a inovácie Peter Samuely. „Splnili sme všetky predpisy aj nad rámec zákona. Vôbec nerozumieme, prečo nie sme v registri, veď tam by sme mali byť aj keby sme neodovzdali ani čiarku,“ vyjadril sa k problému. V diskusii nechýbala ani kritika ministerky školstva Martiny Lubyovej či výzva na protest.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Ministerstvo hovorí o privatizácii majetku

Podľa ministerstva školstva vymáhanie registrácie nátlakovými akciami v rozpore so zákonom nikomu nepomôže a môže byť vnímané ako politizácia alebo snaha o netransparentnú privatizáciu majetku štátu. Otázku transformácie SAV na VVI riešila Národná rada SR novelou zákona o SAV, ktorá bola schválená v júni 2018. Rezort školstva pripomenul, že súčasná situácia organizácií SAV je spôsobená tým, že novela bola vrátená prezidentom SR Andrejom Kiskom a doposiaľ nenadobudla účinnosť.

Diskutujúci podpísali aj protestnú listinu. foto: Tomáš Hrivňák
Diskutujúci podpísali aj protestnú listinu. foto: Tomáš Hrivňák

„Táto novela ustanovila povinnosť, aby SAV registrovala svoje nové VVI podľa zákona o VVI. SAV takúto registráciu môže urobiť aj teraz, pretože zákon o VVI je účinný. SAV musí podať návrh na registráciu na ministerstvo školstva,“ priblížil rezort.

„Každý pohyb, ktorý by mal nastať s majetkom v hodnote nad 25-tisíc eur musí byť osobne schválený slovenskou vládou. Tak o akej privatizácii tu hovoríme?“ zamýšľal sa Samuely.

Foto: Tomáš Hrivňák

(TOH, TASR)

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Čítajte viac: slovensko veda

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím