20.09.16

Košický grafik zaujímavo znázorňuje duševné choroby

Život s akoukoľvek duševnou chorobou je pre človeka ťažkou skúškou. Pre mladého košického výtvarníka sa však poruchy duše stali zaujímavou témou.

Grafik Igor Kupec sa vo svojom projekte s názvom Mental Disorders as Typography (Typografia duševných porúch) rozhodol duševné choroby a mentálne poruchy znázorniť originálnym spôsobom.  

Ohlas vo svete

Na prvý pohľad jednoduché grafiky v sebe skrývajú hlbšiu podstatu problémov, ktoré sa autor snažil vyjadriť čo najstručnejšie. „Pracoval som hlavne s charakterom a formou písma. Práca vznikala dlhšiu dobu a jej cieľom je rozvíriť diskusiu o týchto témach. Potešilo ma, že som na ňu dostal množstvo pozitívnych ohlasov z mnohých krajín sveta,“ povedal nám autor projektu, výtvarník Igor Kupec. Tematiku si Igor nevybral náhodou a možno aj vďaka osobnej skúsenosti s pocitmi úzkosti sa mu dokonale podarilo vystihnúť podstatu týchto chorôb.  

 

Stále tabu

„Téma práce je v dnešnej dobe zvlášť aktuálna, keďže s týmito chorobami a poruchami bojuje mnoho ľudí po celom svete, no neradi o nich hovoria. Stále je to isté tabu. Sám som mal na vysokej škole problémy s úzkosťami a viem, ako osamelo sa môže človek so svojím problémom cítiť,“ dodal Igor. Ťažké obdobie, ktoré sám prežil, ale nemalo len svoje tienisté stránky, pretože Igora priviedlo k jeho umeleckej činnosti a dodnes z neho čerpá námety na svoju tvorbu. Grafiky teda znázorňujú napríklad Alzheimerovú chorobu, dysgrafiu (porucha písania), Parkinsonovú chorobu (typickým príznakom je triaška), depresiu, ale aj mnoho iných.  

Matúš Pačinda
Foto: archív ik    

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím