21.08.15

Košický zlatý poklad má 80 rokov

V pondelok uplynie 80 rokov od unikátneho nálezu - Košického zlatého pokladu v útrobách budovy na Hlavnej ulici 68.  Pri tejto príležitosti si môžu návštevníci múzea prezrieť moderné priestory zrekonštruovanej expozície zdarma. Nenápadná medená kazeta v tvare bochníka chleba v roku 1935 šokovala robotníkov pracujúcich na prestavbe finančného riaditeľstva. Odvtedy jej obsah, jedinečnú zbierku zlatých mincí z rôznych oblastí a krajín Európy, obdivujú tisícky návštevníkov z celého sveta . Košický zlatý poklad pozostáva z medenej schránky, 2920 mincí, troch medailí a renesančnej reťaze. Jeho celková hodnota je viac ako sedem miliónov eur. Počas rekonštrukcie múzea bol nález vystavený v Česku, Maďarsku i Poľsku. Od septembra 2013 si ho návštevníci môžu prezrieť na domácej pôde, v podzemnom trezore Východoslovenského múzea v Košiciach. Ako sa ho podarilo nájsť a čím všetkým si od nájdenia prešiel, čítajte v článku Milana Kolcuna: Košický zlatý poklad – Unikátny nález európskeho významu má 80 rokov.
Poklad pozostáva: 
- medená kazeta v tvare bochníka 
- 2920 mincí 
- tri medaily 
- 2,14 m dlhá renesančná reťaz
(PP) Foto: Iveta Vaculová

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím