26.03.18

Kráľovná čitateľov sa v noci stretla s exprezidentom Rudolfom Schusterom

foto: Veronika Janušková

Kráľovná čitateľov Terka Stanová spolu so svojím rozprávkovým parlamentom sa stretla s exprezidentom Rudolfom Schusterom.

V rámci akcie Noc s Andersenom, ktorá patrí k top podujatiam Knižnice pre mládež mesta Košice, prišlo tridsať detí do Prezidentskej knižnice, kde si pozreli filmy, ktoré R. Schuster natočil a spolu viedli aj vážne debaty.

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Rozprávkový parlament

Kráľovná Terézia Stanová z Evanjelického gymnázia Jána Amosa Komenského prešla úspešne tromi kolami čitateľskej súťaže. V tom poslednom v LitParku predstavila vtedy svoju najobľúbenejšiu knihu Benediktova tajomná spoločnosť a stala sa víťazkou. „V rozprávkovom parlamente má každý svoju funkciu. Celý deň rieši veľmi dôležité otázky, ako napríklad prečo je soľ dôležitejšia ako zlato, že Gevenducha v knihe o Danke a Janke by mala byť dobrým strašidlom, či ako by si mal krtko zaobstarať nové nohavice s veľkými vreckami,“ predstavila deti a program akcie Judita Dudášová, vedúca mimoškolských pobočiek Knižnice pre mládež.

Kráľovná čitateľov Terézia prišla v slávnostnom odeve.
Kráľovná čitateľov Terézia prišla v slávnostnom odeve. foto: Veronika Janušková

Na aktuálne témy

Rozprávky zatiaľ v Prezidentskej knižnici nie sú. R. Schuster však deťom s úsmevom povedal, že požiada prezidentov, aby písali aj také knihy. „Keď ich napíšu a aj mi ich venujú, určite tu budú.“ Zároveň pospomínal na svoje detstvo, keď mu otec namiesto čítania rozprávok hovoril zážitky zo svojich ciest v Brazílii. A čo zaujímalo deti, ktoré večer o 21. hodine do knižnice prišli? 

Napríklad, prečo sú na Slovensku teraz protesty. „Keď je niečo zlé, treba to napraviť. No to by sme však museli protestovať každý deň, pretože toľko zla máme na Slovensku. Keby sme chceli za každú vec protestovať, tak 365 dní v roku by nám nestačilo. Teraz sa toho nazbieralo dosť, preto si myslím, že tí páni hore by si to mali uvedomiť, že je to dosť vážne, keď toľko ľudí chodí do ulíc. V roku 1989 sa to podarilo dosiahnuť. Aj teraz chceme zmeny k lepšiemu,“ povedal deťom Rudolf Schuster.

Rudolf Schuster malých čitateľov poučil i zabavil. 	foto k článku: Veronika Janušková
Rudolf Schuster malých čitateľov poučil i zabavil. foto k článku: Veronika Janušková

Už skoro tri roky

Špeciálnu Prezidentskú knižnicu otvorili v priestoroch Východoslovenskej galérie v júni 2015.

R. Schuster sa nechal inšpirovať viacerými svetovými prezidentmi, ako boli Abraham Lincoln, Václav Havel, či Boris Jeľcin. Sám napísal viac ako 50 kníh. „Všetky knihy, ktoré tu máme, sú od vzácnych ľudí, ktorí mi ich spolu s osobným venovaním darovali,“ hovorí exprezident a zároveň ukazuje aj špeciálne vyrobenú maxiknihu od detí z Vranova nad Topľou. 

„Najviac si však vážim knihy od Michaila Gorbačova, Hansa-Dietricha Genschera, Aleksandra Kwaśniewskeho... Zaujímavá je určite aj maďarská ústava, ktorú som dostal od premiéra Viktora Orbána aj s venovaním. Nechýbajú knihy z Brazílie či Vietnamu. Celkovo je ich v knižnici asi dvetisíc.“

„Ktokoľvek príde ku mne do knižnice, môže si vybrať, čo chce vidieť a počuť. Ľudia sa zaujímajú o moje cesty, dovolenky, ale už som im ukazoval aj film z mojej svadby. Nebránim sa žiadnym otázkam,“ povedal na záver exprezident.

foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím