Lekárnici: Postup vedenia župy je diskriminačný
Košický samosprávny kraj (KSK) má v pláne obnovu polikliník. Časť financií, ktoré sú na to potrebné, chce získať zo zvýšenia nájomného pre lekárne, ktoré v nich pôsobia. Tomu však bude predchádzať nová súťaž na prenájom priestorov v krajských zdravotníckych zariadeniach.
KSK chce obnoviť budovy piatich zdravotníckych zariadení, ktoré má v majetku. Slúžia ako polikliniky v mestských častiach Jazero, Juh, Sever, Východ a Staré Mesto v Košiciach. Potrebujú najmä opravy striech, fasád, rozvodov, výťahov či spoločných priestorov a vybudovanie recepcií pri vstupoch. Predbežné odhady hovoria o sume približne 6 miliónov eur, ktoré bude čiastočná rekonštrukcia stáť. Doterajšie pokusy kraja o získanie financií na opravy tak, aby nezaťažili rozpočet, teda napríklad z eurofondov, neboli úspešné.
Nová súťaž
V týchto priestoroch má nájomné zmluvy uzatvorené s krajom 11 lekární. A práve zvýšením nájmu pre ne chce vedenie župy získať časť potrebných peňazí.
„Od roku 2009 máme povinnosť podľa zákona o majetku vyšších územných celkov vytvárať súťažné prostredie. Tieto zmluvy však boli uzatvárané bez súťaže a potom boli rovnakým spôsobom predlžované dodatkami. Naším cieľom je zosúladiť tieto zmluvy so súčasným právnym stavom, uzatvárať ich transparentne a umožniť prihlasovať sa do súťaží tým uchádzačom, ktorí spĺňajú kritériá a prejavia o to záujem,“ tvrdí župan Rastislav Trnka.
[ad][/ad]Komerčný nájom
Podľa informácií z kraja majú lekárne prenajatých 2340 štvorcových metrov, za ktoré platia ročne niečo vyše 270-tisíc eur. Sú to necelé dve percentá z ich tržieb, ktoré v roku 2019 predstavovali 14 a po milióna eur.
„Na základe predbežných ponúk vieme, že na trhu existuje dopyt po týchto priestoroch a iní záujemcovia vedia platiť za tých istých podmienok viac. Lekárne sú prevádzkované súkromnými obchodnými spoločnosťami založenými za účelom dosahovania zisku, ide teda o podnikanie a komerčnú činnosť. Vďaka transparentnej súťaži by sme dokázali vyberať komerčný nájom za tieto priestory,“ hovorí Trnka.
Môžu sa prihlásiť
Na najbližšom zastupiteľstve chce nechať župan poslancami schváliť ukončenie aktuálnych nájomných zmlúv a následne predložiť návrh na vyhlásenie otvorenej obchodnej verejnej súťaže. Prihlásiť sa do nej budú môcť aj lekárnici, ktorí v súčasnosti v priestoroch sídlia. Pri ukončení nájomných zmlúv bude kraj posudzovať aj zhodnotenie prenajatých priestorov a podmienky, za akých do nich investovali.
Lenže viacerí poslanci sa nechali počuť, že s takýmto postupom nesúhlasia. Podľa dostupných informácií napríklad na hospodárskej a majetkovej komisii tento návrh neprešiel.
Prečo len lekárnici?
Samotní dotknutí lekárnici boli o plánoch vedenia kraja informovaní na stretnutí začiatkom júna. Rozprávali sme sa s viacerými z nich, z obáv o svoj ďalší osud však nechceli byť menovaní.
Podľa ich slov s nimi nikto o podmienkach ďalšieho nájmu nerokoval, dostali len možnosť dať svoj návrh na zvýšenie sumy, ktorú platia za nájom priestorov. Na to doteraz nereagovali a rozhodli sa nechať sa zastupovať právnickou kanceláriou.
„Župan síce hovorí o tržbách, ale v skutočnosti je to náš obrat. Marža je úplne iná, ďalej z toho platíme dane, nájmy, platy zamestnancom, či odvody. Spomínaná suma nie je náš čistý zisk. U každej z lekární je to odlišné a sú aj také, pre ktoré by bolo zvýšenie nájomného likvidačné,“ tvrdia lekárnici.
Upozorňujú aj na skutočnosť, že o prácu by v prípade vypovedania nájmu prišlo okolo 60 vzdelaných ľudí, z ktorých by zrejme len časť našla zamestnanie v nástupníckych lekárňach.
Podľa majiteľov spomínaných lekární je postup vedenia župy diskriminačný.
„V poliklinikách sú v prenajatých priestoroch aj ambulancie či očné optiky, alebo laboratóriá. Všetky majú nižšie nájomné ako my. Prečo chce župa riešiť financie len na náš úkor?“ pýtajú sa lekárnici.
Avšak podľa župana je v ambulanciách nedostatok lekárov a je problém obsadiť voľnú ambulanciu špecialistom, zatiaľ čo medzi lekárňami je na trhu vysoká konkurencia
„Nie je možné porovnávať služby lekární so zdravotnou starostlivosťou, ktorú poskytujú lekári. Navyše lekárne dosahujú ročne omnoho vyššie zisky ako ambulancie alebo iné prevádzky,“ oponuje R. Trnka.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.