18.06.20

Lekárnici: Postup vedenia župy je diskriminačný

foto: Veronika Janušková

Košický samosprávny kraj (KSK) má v pláne obnovu polikliník. Časť financií, ktoré sú na to potrebné, chce získať zo zvýšenia nájomného pre lekárne, ktoré v nich pôsobia. Tomu však bude predchádzať nová súťaž na prenájom priestorov v krajských zdravotníckych zariadeniach.

KSK chce obnoviť budovy piatich zdravotníckych zariadení, ktoré má v majetku. Slúžia ako polikliniky v mestských častiach Jazero, Juh, Sever, Východ a Staré Mesto v Košiciach. Potrebujú najmä opravy striech, fasád, rozvodov, výťahov či spoločných priestorov a vybudovanie recepcií pri vstupoch. Predbežné odhady hovoria o sume približne 6 miliónov eur, ktoré bude čiastočná rekonštrukcia stáť. Doterajšie pokusy kraja o získanie financií na opravy tak, aby nezaťažili rozpočet, teda napríklad z eurofondov, neboli úspešné.

Nová súťaž

V týchto priestoroch má nájomné zmluvy uzatvorené s krajom 11 lekární. A práve zvýšením nájmu pre ne chce vedenie župy získať časť potrebných peňazí. 

„Od roku 2009 máme povinnosť podľa zákona o majetku vyšších územných celkov vytvárať súťažné prostredie. Tieto zmluvy však boli uzatvárané bez súťaže a potom boli rovnakým spôsobom predlžované dodatkami. Naším cieľom je zosúladiť tieto zmluvy so súčasným právnym stavom, uzatvárať ich transparentne a umožniť prihlasovať sa do súťaží tým uchádzačom, ktorí spĺňajú kritériá a prejavia o to záujem,“ tvrdí župan Rastislav Trnka.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Komerčný nájom

Podľa informácií z kraja majú lekárne prenajatých 2340 štvorcových metrov, za ktoré platia ročne niečo vyše 270-tisíc eur. Sú to necelé dve percentá z ich tržieb, ktoré v roku 2019 predstavovali 14 a po milióna eur.

„Na základe predbežných ponúk vieme, že na trhu existuje dopyt po týchto priestoroch a iní záujemcovia vedia platiť za tých istých podmienok viac. Lekárne sú prevádzkované súkromnými obchodnými spoločnosťami založenými za účelom dosahovania zisku, ide teda o podnikanie a komerčnú činnosť. Vďaka transparentnej súťaži by sme dokázali vyberať komerčný nájom za tieto priestory,“ hovorí Trnka.

Môžu sa prihlásiť

Na najbližšom zastupiteľstve chce nechať župan poslancami schváliť ukončenie aktuálnych nájomných zmlúv a následne predložiť návrh na vyhlásenie otvorenej obchodnej verejnej súťaže. Prihlásiť sa do nej budú môcť aj lekárnici, ktorí v súčasnosti v priestoroch sídlia. Pri ukončení nájomných zmlúv bude kraj posudzovať aj zhodnotenie prenajatých priestorov a podmienky, za akých do nich investovali.

Lenže viacerí poslanci sa nechali počuť, že s takýmto postupom nesúhlasia. Podľa dostupných informácií napríklad na hospodárskej a majetkovej komisii tento návrh neprešiel.

Ohrozená je existencia jedenástich súčasných lekární v piatich košických poliklinikách. Foto: Veronika Janušková
Ohrozená je existencia jedenástich súčasných lekární v piatich košických poliklinikách. Foto: Veronika Janušková

Prečo len lekárnici?

Samotní dotknutí lekárnici boli o plánoch vedenia kraja informovaní na stretnutí začiatkom júna. Rozprávali sme sa s viacerými z nich, z obáv o svoj ďalší osud však nechceli byť menovaní. 

Podľa ich slov s nimi nikto o podmienkach ďalšieho nájmu nerokoval, dostali len možnosť dať svoj návrh na zvýšenie sumy, ktorú platia za nájom priestorov. Na to doteraz nereagovali a rozhodli sa nechať sa zastupovať právnickou kanceláriou.

„Župan síce hovorí o tržbách, ale v skutočnosti je to náš obrat. Marža je úplne iná, ďalej z toho platíme dane, nájmy, platy zamestnancom, či odvody. Spomínaná suma nie je náš čistý zisk. U každej z lekární je to odlišné a sú aj také, pre ktoré by bolo zvýšenie nájomného likvidačné,“ tvrdia lekárnici.

Upozorňujú aj na skutočnosť, že o prácu by v prípade vypovedania nájmu prišlo okolo 60 vzdelaných ľudí, z ktorých by zrejme len časť našla zamestnanie v nástupníckych lekárňach.

Podľa majiteľov spomínaných lekární je postup vedenia župy diskriminačný.

„V poliklinikách sú v prenajatých priestoroch aj ambulancie či očné optiky, alebo laboratóriá. Všetky majú nižšie nájomné ako my. Prečo chce župa riešiť financie len na náš úkor?“ pýtajú sa lekárnici.

Avšak podľa župana je v ambulanciách nedostatok lekárov a je problém obsadiť voľnú ambulanciu špecialistom, zatiaľ čo medzi lekárňami je na trhu vysoká konkurencia

„Nie je možné porovnávať služby lekární so zdravotnou starostlivosťou, ktorú poskytujú lekári. Navyše lekárne dosahujú ročne omnoho vyššie zisky ako ambulancie alebo iné prevádzky,“ oponuje R. Trnka. 

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím