20.12.18

Lenártová z magistrátu odišla s odmenou 14 400 eur. Robila nad rámec svojej funkcie, tvrdí Petruško

foto: Veronika Janušková

Námestník primátora Košíc Martin Petruško (Smer) po prehratých voľbách krátko pred odchodom z funkcie stihol svojim najbližším spolupracovníkom rozdať odmeny.

Petruško, ktorý po odstúpení Richarda Rašiho (Smer) vykonával od marca 2018 v plnom rozsahu úlohy primátora a bol tak aj štatutárom v pracovnoprávnych vzťahoch, najvyššiu sumu doprial námestníčke primátora Renáte Lenártovej (Smer).

Vyplýva to z údajov, ktoré po infožiadosti denníka KOŠICE:DNES dal na personálnom referáte magistrátu vyhľadať nový primátor Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Spolu, Progresívne Slovensko).

Štyri platy 

„Na základe vášho požiadania oznamujeme, že námestníčke primátora bola vyplatená odmena vo výške štvornásobku jej mesačného platu," odpovedal písomne vedúci komunikačného referátu Jozef Marko.

Lenártová mala v poslednom období plat 3 600 eur. Po odchode z funkcie jej tak bol vyplatený finančný bonus vo výške 14 400 eur.

Petruško odpísal, že Lenártovej odmenu udelil za jej prácu nad rámec výkonu funkcie námestníka primátora. Ktoré konkrétne činnosti naviac vykonávala, nespomenul. Dodal, že primerane zohľadnil aj to, že po odchode Rašiho za podpredsedu vlády pôsobilo vedenie mesta iba v dvojčlennom zložení. 

Renátu Lenártovu pred Vianocami potešili štedré prémie. foto: veja
Renátu Lenártovu pred Vianocami potešili štedré prémie. foto: veja

Petruško: Zákon na nás nemyslí   

„Pri vynášaní súdov, prosím, zohľadnite osemročné pôsobenie námestníčky na tejto pozícii a fakt, že súčasná platná zákonná úprava priznáva starostom a primátorom nárok na odstupné po skončení vykonávania funkcie, zatiaľ čo na námestníkov pozabudla," uviedol.

Polaček hovorí, že nemá nič proti tomu, aby boli odmeňovaní ľudia, ktorí si robia prácu nad bežný rozsah pracovných povinností. No zdá sa mu, že v tomto prípade dostal prémiu niekto len preto, že mu skončilo funkčné obdobie vo verejnej funkcii.   

„Prácu verejného funkcionára hodnotia voliči. Zo zákona mal námestník právo poskytnúť odmenu. Z morálneho hľadiska je ale sporné, či ju mala pani Lenártová prijať vzhľadom na vysvedčenie, aké jej vystavili voliči," povedal primátor.

Exnámestníčka mlčí  

Námestníka vyberá primátor z poslancov mesta. Lenártová sa poslankyňou v novembrových komunálnych voľbách už nestala. V svojom volebnom obvode skončila druhá pod čiarou. 

Lenártová sa k tomu, či si odmenu zaslúžila, nevyjadrila. Denník KOŠICE:DNES jej poslal otázky emailom a kontaktoval ju aj cez Lenku Kovačevičovú, starostku mestskej časti Nad jazerom, v ktorej bola Lenártová zvolená do miestneho zastupiteľstva.

Námestníčka zarábala viac ako primátor Raši, ktorý jej pri nástupe funkcie pridelil aj „sociálnu problematiku a riešenia sociálnych skupín vyžadujúcich osobitný prístup". Na začiatku funkčného obdobia totiž Raši dostával za primátorovanie 2 882 eur, od roku 2016 po zmene zákona ako poslanec Národnej rady len minimálnu mzdu.

Petruško len s platom  

Petruško sám skončil vo funkcii iba s riadnym platom. Na odstupné ako zastupujúci primátor nemal zo zákona nárok. Na rozdiel od Lenártovej, ktorej preplatili ešte štyri dni dovolenky, si minul všetky voľné dni.     

Podľa zákona vo verejnej správe musí vedúci zamestnanec odmenu podriadenému písomne odôvodniť. Polaček povedal, že takýto dokument o Lenártovej zatiaľ nevidel. Dodal, že zváži, či bude iniciovať, aby prémie posúdil hlavný kontrolór z hľadiska dodržania princípov hospodárnosti a efektívnosti nakladania s verejnými prostriedkami.

Martin Petruško (vľavo) pred odovzdaním funkcie Jaroslavovi Polačekovi odmenil najbližších spolupracovníkov, ktorí z magistrátu po voľbách odišli spolu s ním. foto: veja
Martin Petruško (vľavo) pred odovzdaním funkcie Jaroslavovi Polačekovi odmenil najbližších spolupracovníkov, ktorí z magistrátu po voľbách odišli spolu s ním. foto: veja

Aj Lazúr a Petruš  

Okrem Lenárovej Petruško po voľbách priznal odmenu aj riaditeľovi magistrátu Pavlovi Lazúrovi, vedúcemu kancelárie primátora Martinovi Petrušovi a vedúcemu komunikačného J. Markovi. Malo by ísť o tri mesačné platy.

Presnú sumu magistrát neposkytol s tým, že v ich prípade tomu bránia zákonne obmedzenia viažuce sa na ochranu súkromia. Lazúr a Petruš pracovný pomer ukončili ešte pred nástupom Polačeka do funkcie primátora, Marko odchádza zajtra.

Čítajte viac: platy magistrat

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím