Letná škola v Košiciach priblíži spracovanie dát z laserového skenovania krajiny
Letná škola zameraná na mapovanie a modelovanie dynamiky krajiny vo vysokom priestorovom rozlíšení sa koná tento týždeň na pôde Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ) v Košiciach.
Jej hlavnou náplňou je získanie zručností v zbere a spracovaní dát získaných leteckým laserovým skenovaním (lidar). Táto technológia diaľkového prieskumu Zeme umožňuje zachytiť a modelovať javy a zmeny v krajine vo vysokom priestorovom rozlíšení na úrovni niekoľkých centimetrov.
[ad][/ad]Letnú školu od pondelka do štvrtka (18. 7.) absolvujú tri desiatky účastníkov zo Slovenska a Česka – doktorandi, študenti, odborní asistenti, ale aj zástupcovia firiem a inštitúcií pôsobiacich v oblasti diaľkového prieskumu Zeme a spracovania digitálnych geografických dát. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.
Mimoriadnou skúsenosťou účastníkov letnej školy bude v utorok (16. 7.) na poľnom letisku v Mirkovciach v okrese Prešov ukážka letu bezpilotnou helikoptérou Scout B1-100 a zber dát lidarovým systémom Riegl VUX-1, ktorý univerzita nadobudla v rámci budovania Univerzitného vedeckého parku Technicom. Dáta získané týmto leteckým systémom sa účastníci naučia spracovať a porovnajú ich s inými dátami, napríklad 3D modelmi z fotogrametrických snímok.
„V rámci podujatia chceme demonštrovať náš bezpilotný letecký systém. Zameranie letnej školy je na spracovanie dát z laserového skenovania, ktorým sa podrobne mapuje celé Slovensko, čo zabezpečuje Geodetický a kartografický ústav Bratislava. Ide o špičkové technológie, s ktorými v SR pracuje len niekoľko univerzitných pracovísk,“ uviedol prodekan pre vonkajšie vzťahy PF UPJŠ Michal Gallay.
Výučba geografie a geoinformatiky na UPJŠ sa zameriava práve na laserové skenovanie – pozemné aj letecké. Význam lidarových dát pre Slovensko rastie, pretože v rokoch 2018 – 2021 sa realizuje celoplošné snímanie krajiny lidarom, ktoré koordinuje Geodetický a kartografický ústav Bratislava. Vďaka podrobným dátam budú môcť štátne, samosprávne i komerčné inštitúcie presnejšie odhadovať riziko záplav, zosuvov, vypočítať fotovoltický potenciál miest či celoplošne určiť výšku stromov a inej vegetácie a stanoviť tak množstvo biomasy v krajine.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V mestskej časti Košice Šaca došlo v sobotu 21.12.2024 v nočných hodinách k rozsiahlemu požiaru, ktorý podľa informácií od nášho čitateľa Marcela zasiahlo budovu servisu.
Ministerstvo obrany SR predložilo legislatívny návrh, ktorého cieľom je zvýšiť odolnosť Slovenskej republiky v oblasti obrany a bezpečnosti. Návrh zahŕňa vytvorenie Národných obranných síl (NOS), ktoré by nahradili súčasné aktívne zálohy Ozbrojených síl SR. Súčasťou návrhu je aj vznik Žandárskeho zboru, ktorý by asistoval polícii pri udržiavaní verejného poriadku.
Viaceré domácnosti na košickom sídlisku Terasa sa budúci týždeň ocitnú bez elektriny. Dôvodom sú plánované práce súvisiace s opravou a pravidelnou údržbou distribučnej sústavy, ktoré si vyžiadajú dočasné obmedzenie dodávok elektrickej energie.