25.07.17

Lietajúcich dravcov našli aj v Košiciach

foto: archív th

Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku vypísala súťaž, v ktorej jej ľudia oznámili výskyt sokola myšiara pri svojich príbytkoch. V Košiciach takto zistili štyri hniezda. 

K našej čitateľke sa dostavil operený návštevník. Stihla ho odfotografovať. foto: archív th
K našej čitateľke sa dostavil operený návštevník. Stihla ho odfotografovať. foto: archív th

Obyvatelia ich nahlásili na Starozagorskej a Zombovej na Sídlisku KVP, tiež na Partizánskej v mestskej časti Juh a ulici Kpt. Jaroša na Furči.  

„Podľa všetkého sa tu cítia bezpečne, nie sú ohrozovaní predátormi a ešte k tomu ich ľudia často prikrmujú,“ hovorí Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka organizácie. 

V prvom ročníku súťaže sa podarilo získať informácie o celkovo 38 hniezdach na Slovensku s takmer stovkou mláďat.

Denníku KOŠICE:DNES kontaktovala Košičanka, ktorú zastihla operená návšteva. Opísala, že malý sokolík na jej balkóne pristavil na jedno doobedie a potom odletel.

Sokol myšiar si pre svoje obydlie často volí práve paneláky, ktoré mu poskytnú vhodné podmienky na hniezdenie. Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku vysvetľuje, že mu stačí črepník so zeminou, vedro a dostatočne veľký výklenok.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

Do konca júla 

Sokolí pár znáša 4 až 6 vajec a takmer mesiac ich zahrieva, kým sa začnú liahnuť mláďatá. Ďalší mesiac trvá, kým vyrastú a sú schopné lietať. „Toto obdobie je pre intravilánové páry typické od polovice júna do konca júla,“ povedal Slobodník. 

Organizácia radí, že ak vás navštívi tento dravec, netreba ho odnášať z miesta nálezu, po čase sam odletí. Ak  je vták zranený, kontaktujte odborníka, aby sa zabezpečilo ošetrenie a prevoz na rehabilitáciu. 

Alena Trachanovičová

Čítajte viac: zvierata

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím