„Maratónci“ prinesú aplikácie, ktoré by mali pomôcť Košičanom
Non-stop programovací maratón Hackathon 2015 sa prvýkrát uskutoční v našom meste počas nadchádzajúceho víkendu. Názov Hackathon je odvodený od slov „hack“ a „marathon“. Znamená vytrvalostné, experimentálne programovanie zamerané na zlepšenie aktuálneho stavu.
V tomto prípade pôjde o vytvorenie funkčného prototypu aplikácie, ktorá by mala zjednodušiť či uľahčiť život v Košiciach.
Na pomoc Košičanom
Organizátormi tejto vo svete známej formy súťaže softwérových programátorov sú T-Systems, technická univerzita a Mesto Košice.
„Výsledkom má byť aplikácia pre mobilné telefóny, ktorá Košičanom v niečom pomôže,“ priblížil zámer primátor Richard Raši. Aké aplikácie to budú, však zatiaľ ostáva tajomstvom. Pozná ich len vyše 120 súťažiacich z radov študentov i profesionálnych programátorov. Môžu sa týkať napríklad dopravy, zdravotníctva, školstva, charity, športu či kultúry.
Rozhodnú obyvatelia
Vedúci Katedry počítačov a informatiky na TU Jaroslav Porubän: „Myslím si, že všetky aplikácie, bez ohľadu na umiestnenie, budú mať šancu. Nakoniec, je na autoroch, či nápad pretavia do života.“
Všetky vytvorené a hotové aplikácie by sa totiž mali dostať na trh a mali by sa dať voľne stiahnuť. Obyvatelia mesta rozhodnú, ktorá aplikácia je pre nich najdôležitejšia a ktorá sa ukáže ako najsťahovanejšia v budúcom roku.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články

Aktivisti zo skupiny Košický odboj vyvesili na most banner a tak vyjadrili znepokojenie nad aktuálnym smerovaním Slovenska.

Ako Hasičský a záchranný zbor Košického kraja informoval na sociálnej sieti, za 24 hodín mali 176 výjazdov. Najčastejšie sa týkali spadnutých stromov na cestách, uvoľnených častí striech či nebezpečne visiacich konárov.

Informuje o tom Národné divadlo Košice (NDK), kde s výnimkou krátkeho pôsobenia v Prešove Šmáliková spievala viac ako štyri desaťročia.