30.11.17

Memorandum o pozemkoch preverí prokuratúra

foto: Veronika Janušková

Memorandum medzi mestom Košice a spoločnosťou Tempus Immo bude riešiť prokuratúra. Podnet podal aktivista Zdenko Lipták. 

So zástupcom firmy podpísal Richard Raši (Smer) memorandum ešte koncom roka 2015. Obsahom dokumentu je chystaná zámena pozemkov. 

Podľa neho má Tempus Immo za svoje plochy pod električkovou traťou od križovatky VSS až po Rastislavovu ulicu získať mestské pozemky na Terase, Sídlisku KVP a malý park na Komenského ulici na Severe. Transakciu má v decembri schvaľovať zastupiteľstvo.  

Lipták: Nemal oprávnenie 

Lipták si myslí, že primátor nemal oprávnenie memorandum podpísať. „Rozhodovať o prevode pozemkov je zákonom o meste Košice a Štatútom mesta Košice vyhradené mestskému zastupiteľstvu,“ hovorí. 

Zdenko Lipták podal podnet na Krajskú prokuratúru v Košiciach.  Foto: Veronika Janušková
Zdenko Lipták podal podnet na Krajskú prokuratúru v Košiciach. Foto: Veronika Janušková

Poukazuje aj na to, že podľa samotného znenia memoranda mal Raši do deväťdesiatich dní riešiť zmluvný prevod pozemkov s poslancami.   

„Napadol som platnosť tejto zmluvy. Očakávam, že prokuratúra zareaguje na podnet a bude sa ním zaoberať,“ dodal aktivista. Raši je presvedčený, že postupoval v súlade s platnou legislatívou a zákon neporušil. Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová zopakovala, že vysvetlili verejnosti, že podpísanie memoranda bolo nevyhnutné pre realizáciu modernizácie električkových tratí. 

reklamná správa

Radnica: Máme uznesenie 

„Bez neho by sa nepodarilo napríklad včas zrekonštruovať križovatku VSS. Vysvetlili sme, že primátor mesta mal na základe uznesenia mestského zastupiteľstva oprávnenie na to, aby ho podpísal. Memorandum bolo uzavreté vo verejnom záujme a v súlade so zákonom,“ povedala. 

Odvoláva sa na uznesenie zo septembra 2013, ktorým poslanci schválili majetkovoprávne vysporiadanie všetkých pozemkov dotknutých stavbou Modernizácia električkových tratí, a to uzatvorením zmlúv o budúcich kúpnych zmluvách alebo budúcich zámenných zmluvách.  

Čítajte viac: kvp memorandum

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím