09.11.18

Mesto Košice nebude musieť vracať milióny

foto: Iveta Vaculová

 AKTUALIZOVANÉ 

Európska komisia (EK) v piatok rozhodla, že Košice nebudú musieť vracať peniaze, ktoré dostali z európskych fondov na modernizáciu dopravy v programovom období rokov 2014 až 2020. Uznala, že zmluva bola podpísaná na nenávratné prostriedky vrátane dane pridanej z pridanej hodnoty (DPH).

„Problém vznikol vtedy, keď niektoré európske krajiny namietali, či môže byť preplácaná DPH pri subjektoch, ktoré prevádzkujú mestskú hromadnú dopravu a sú platcami DPH. Naša argumentácia bola jednoznačná, že prijímateľom nenávratného finančného príspevku je mesto Košice, ktoré nie je platcom DPH, a nie dopravný podnik,“ uviedol Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. Dodal, že EK svoje rozhodnutie zmenila po rokovaniach a argumentáciách zo strany riadiaceho orgány, vlády SR aj mesta Košice. 

reklamná správa

Vrátenie 15,6 milióna eur 

Mesto sa prihlásilo do projektu na modernizáciu električkových tratí a získalo okolo 70 miliónov, pričom DPH tvorilo 15,6 milióna eur. Problém oprávnenosti preplácania DPH vznikol koncom roka 2016, keď ešte bol Raši primátorom mesta. Pre magistrát to bolo prekvapením. „Zo začiatku nám boli prvé faktúry preplácané aj vrátane DPH. Po novom usmernení sme argumentovali tým, že sa menia pravidlá v priebehu hry,“ poznamenal Raši.  

Po zmene riadiacim orgánom, že sa nemá preplácať DPH pre prijímateľov pri investíciách vo verejnej doprave, by to mesto znamenalo, že mu nebude vyplatených zvyšných 14,5 milióna eur DPH. „Argumentácia bola úspešná a výsledkom je, že nebude mesto kompenzovať DPH z vlastného rozpočtu a Košice teda môžu žiadať o preplatenie DPH v celej výške. Mohlo by to byť ešte do konca roka. Pre mesto je to plus 15,6 milióna eur a môže sa rozhodnúť, kde bude investovať,“ konštatoval Raši.

reklamná správa

(HKL)

Ďalšia rana pre magistrát! Musí vrátiť 14,5 milióna eur

Viac k téme

18.01.18
Ďalšia rana pre magistrát! Musí vrátiť 14,5 milióna eur

Čítajte viac: dane mesto kosice

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím