12.12.17

Faktúra pre primátora na 5,6 milióna eur

foto: Iveta Vaculová

Aktualizované. Mesto Košice vráti štátu 5,6 milióna eur za nedodržanie termínu realizácie projektu Kasárne/Kulturpark z roku 2013. Dohodu o splátkovom kalendári schválili v pondelok mestskí poslanci. Samospráva tak nepríde o možnosť žiadať ďalšie peniaze z eurofondov.

Navrhované uznesenie schválilo 38 poslancov, dvaja sa zdržali. Podľa navrhovaného splátkového kalendára má mesto zaplatiť do 29. marca 2019 sumu 2,8 milióna eur. Rovnakú sumu má poslať do 29. septembra 2020. Medzitým chce magistrát na základe znaleckého posudku z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline dokázať svoje tvrdenia, že pri Kulturparku nepochybilo.

Hrozba

„Na zastupiteľstve som poukázal na to, že pri stavbe Kulturparku sa nie vždy postupovalo správne. Nakoniec som však spolu s kolegami z klubu zahlasoval za uznesenie o uznaní dlhu a splátkovom kalendári. Rozhodujúcim faktorom bolo, aby mesto v budúcnosti pre päť miliónov neprišlo o ďalších možno dvesto miliónov z eurofondov,“ povedal nám mestský poslanec Miroslav Špak (exSieť).

reklamná správa

Faktúra

Priamo na rokovaní aktivisti vystavili primátorovi symbolickú faktúru na zaplatenie spomínanej sumy. „Doplatia na to samotní Košičania, ktorí tento účet za ,eurofondovú hostinu‘ Richarda Rašiho zaplatia. Odmietame to a žiadame vyvodiť osobnú zodpovednosť,“ tvrdí líder iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť Henrich Burdiga.

Aktivisti zároveň vyčíslili, čo by sa v Košiciach dalo za 5,6 milióna eur urobiť. Mesto by mohlo napríklad vytvoriť vlastný parkovací systém a zarábať na ňom, mohlo by postaviť sľubovaný aquapark, alebo tri parkovacie domy pre 500 áut, či kúpiť 10 elektrobusov, prípadne opraviť 56 kilometrov ciest v plnom profile.

Medzi občanmi na zastupiteľstve kolovala aj zmenka na meno Richard Raši.
Medzi občanmi na zastupiteľstve kolovala aj zmenka na meno Richard Raši. foto: Iveta Vaculová

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím